Slovenské referendum je neplatné, účastnilo se jen 27 % voličů. Výsledky i tak nelze podceňovat, tvrdí politici

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
eduard heger zuzana caputova
Zdroj: Profimedia

Na Slovensku během sobotního dne proběhlo hlasování o předčasném ukončení volebního období parlamentu. Pro nízkou účast bylo ale nakonec neplatné. Podmínkou byla minimálně nadpoloviční většina voličů, těch se však dostavilo pouze 27 %, uvádí server Aktuality.sk.

Prezidentka Zuzana Čaputová vypsala lidové hlasování na základě petiční akce opozice. V referendu odpovídali voliči na dotaz, zda souhlasí s tím, že předčasné ukončení volebního období Národní rady Slovenské republiky je možné uskutečnit referendem nebo usnesením Národní rady.

97 % voličů odpovědělo na dotaz kladně, píší Novinky. „Referendum vnímám jako součást kampaně jedné politické strany, proto nebudu vyzývat občany k účasti,“ řekla již dříve prezidentka Čaputová.

„Děkuji každému z vás, kdo se dnes zúčastní referenda. Nemůžeme vyhlásit předčasné volby bez změny Ústavy Slovenské republiky. Čaputová, Heger a další údajní demokraté nechtějí dřívější volby, proto jdou tak otevřeně proti referendu,“ napsal brzy ráno na své sociální síti Robert Fico za stranu SMER – SD.

Předčasné volby jsou nezvratné

Podle slovenského serveru Pravda se zdá, že předčasné volby jsou prakticky nezvratné. Ačkoli totiž bylo sobotní referendum neplatné, což předpokládalo podle serveru i mnoho politologů, výsledky v něm hovoří jasně.

Prezidentka Zuzana Čaputová po skončení hlasování uvedla, že respektuje vůli každého jednoho z voličů. „Respektuji výsledky referenda o změně ústavy a postoj občanů, kteří se vyjádřili. A to jednak těch, kteří se zúčastnili referenda, a také těch, kteří se rozhodli vyjádřit svůj postoj neúčastí,“ napsala na svém facebooku.

Ačkoli jsou výsledky referenda neplatné, je podle slov Čaputové třeba, aby poslanci co nejdříve přijali novelu ústavy o předčasných volbách do parlamentu. Většina sledujících v komentářích se shoduje na tom, že bylo jasné, že bude referendum neplatné.

„Osobně jsem se nezúčastnil. Pár mých přátel sice hlasovat šlo, co ale vím, tak v okolí jsem příliš volících nezaznamenal,“ potvrzuje pro Přehledně24 pětapadesátiletý muž žijící na Slovensku.

Výsledky ukázaly to, co jsme dávno věděli

Podle předsedy vlády Eduarda Hegera ukázaly výsledky referenda jen to, co dávno celé Slovensko vědělo. „Nedá se pochybovat o tom, že to byla drahá předvolební kampaň Roberta Fica za státní peníze,“ uvedl politik na svém facebooku.

„Kromě toho ale referendum přineslo i o mnoho důležitější poznání. Účast na něm nesmíme podceňovat. Je na politicích a demokratických stranách, aby přinesli občanům SR atraktivní upozornění a získali si do voleb jejich podporu. Bude to těžké, nikoli však nemožné,“ dodal.

Zdroj: Aktuality.sk, Přehledně24, Novinky, Facebook, Pravda

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články