Zuzana Čaputová vypíše referendum o předčasných volbách. Jedna otázka je jasná, s druhou se obrací na soud

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zuzana caputova
Zdroj: Profimedia

Zuzana Čaputová v pondělí odpoledne informovala o tom, že na Slovensku proběhne referendum o předčasných volbách. Slovenská prezidentka se k tomuto kroku rozhodla poté, co ministři koaliční strany Svoboda a solidarita podali demisi. Zatím není jasné, kolik otázek bude referendum mít.

Ta první je zcela jasná. Občané budou rozhodovat o tom, zda dojde ke změně ústavy tak, aby v ní byla nově zakotvena možnost předčasného ukončení volebního období parlamentu na základě jeho vlastního rozhodnutí nebo po referendu.

Opoziční strany už delší dobu usilují o vypsání předčasných voleb, referendum podle nich ale mělo mít otázky dvě. Jedna se zabývala právě otázkou, zda změnit ústavní pravidla. Jak píše web TA3, je tato otázka podle Čaputové v pořádku.

Další otázka by se mohla – a podle opozice měla – týkat bezodkladné demise vlády. V tomto případě se ale slovenská prezidentka rozhodla obrátit na slovenský Ústavní soud.

Těžké rozhodnutí

„Tato rozhodnutí nejsou snadná a je mi jasné, že vzhledem k nespokojenosti s touto vládou mi to na oblíbenosti zřejmě nepřidá. Ale nad snahou zalíbit se lidem musí být při svěřené službě důležitý respekt k naší Ústavě,“ uvedla podle slovenského serveru Pravda Čaputová.

Dodala, že je Ústavní soud SR jediný, kdo může v tomto ohledu rozhodovat. Nechápe ale, proč s ní politici nesouhlasí. „Proč ten strach z Ústavního soudu? Proč ten hněv? Ústavou vytvořené kontrolní mechanismy nejsou zlo, kterému je třeba se vyhnout, ale nástroj, co nás má chránit,“ tvrdí.

Následně podle webu dodala, že se bude rozhodnutím soudu řídit a bude ho plně respektovat. Pokud by referendum vypsala prezidentka s oběma otázkami a následně by nynější vláda podala demisi, neznamenalo by to automaticky předčasné volby. Složení parlamentu by se totiž nezměnilo a z něj by mohla jmenovat vládu novou.

Bála se úspěšnosti referenda

Lídr opoziční strany Směr – SD Robert Fico tvrdí, že prezidentka záměrně vypsala referendum pouze s jednou otázkou. Kdyby ho totiž vypsala s oběma, bylo by velmi pravděpodobně úspěšné. Toho se podle jeho slov Čaputová bála.

„Neschopná vláda by musela podat demisi a my bychom směřovali k předčasným volbám,“ dodal pro novináře podle slovenského serveru Aktuality. Požadovaný termín referenda byl 29. října. Spojil by se tak s pořádáním komunálních voleb.

To ale Čaputová odmítá jako nemožnou volbu. Podle ní nelze referendum do té doby uspořádat, jelikož je potřeba dodržet lhůtu na přepočítání podpisů, která činí 30 dní. Pak následuje lhůta na vypsání referenda, která trvá 90 dní.

Zdroj: Pravda, TA3, Aktuality

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články