Indie je nejlidnatější zemí světa. Po třech stoletích sesadila z první příčky Čínu

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Indie
Zdroj: Pexels

Po téměř tři století byla nejlidnatější zemí na světě Čína. Ta ale v současné době o své prvenství přišla. Podle analytiků z Organizace spojených národů nyní Indie dosahuje počtu 1,42 miliardy obyvatel, čímž se sama stává nejlidnatější zemí světa.

„Podle letošní Zprávy o stavu světové populace Populačního fondu OSN (UNFPA) je počet obyvatel Indie odhadován na 1,4286 miliardy, počet obyvatel Číny na 1,4257 miliardy,“ píše ČTK.

Nejrychleji rostoucí ekonomika

V Indii je více než polovině obyvatel méně než 30 let. Podle ekonomů bude právě tento stát nejrychleji rostoucí ekonomikou světa, uvádí agentura Bloomberg.

V zemi je ovšem nyní třeba vytvořit pracovní místa pro více než milion lidí. OSN počítala s tím, že se v žebříčku nejlidnatějších zemí světa Indie posune na první příčku koncem tohoto roku. Už v lednu ale sčítání obyvatel ukázalo, že Čína o své prvenství přišla.

Celková světová populace je nyní na 8 miliardách osob. Jedná se o trojnásobnou hodnotu z roku 1950. Vědci jsou ale optimističtí, protože předpokládali, že populační růst bude postupovat mnohem rychleji.

Více než třetina lidí

Indie a Čína nyní tvoří společně více než třetinu světové populace. Na třetím místě mezi nejlidnatějšími zeměmi světa jsou Spojené státy, které si ale drží výrazný odstup, a to s celkem 340 miliony osob.

Indická vláda loni omezila dobu působení svých vojáků v ozbrojených silách na čtyři roky. To vytvořilo tlak na administrativu, která se nyní pokouší zajistit více pracovních míst, uvádí Reuters. Tento krok je pro zemi v současné době velmi zásadním.

„V zásadě je nyní třeba zvýšení počtu pracovních míst napříč sektory. A je vidět, že první stavební kameny byly už dávno položeny,“ říká k problematice Sonal Varma, ekonom společnosti Nomura Holdings.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, Reuters, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články