Indii zasáhla ničivá cyklóna. Počty mrtvých překročily děsivou hranici

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Povodne Indie
Zdroj: Roop_Dey / Shutterstock.com

Západ Indie v pondělí zasáhla ničivá cyklóna Tauktae. Podle předběžných údajů si vyžádala alespoň 24 lidských obětí a dalších skoro více jak sto se pohřešuje. Stovky tisíc lidí se ocitly bez proudu.

Cyklóna do země přivedla vydatné deště a záplavy. Ve státu Gudžarát, který byl cyklónou zasažen nejvíce, bylo evakuováno přes 200 tisíc obyvatel.

Desítky mrtvých i pohřešovaných

Cyklóny nejsou v Gudžarátu ničím neobvyklým, Tauktae byla však za posledních více jak 20 let tou největší. Na pevnině její nárazová rychlost dosahovala až 210 km/h, což z ní dělá hurikán třetího stupně.

Vzhledem k její síle tamní úřady uzavřely letiště, přístavy a evakuovaly všechny pacienty z nemocnic vzdálených méně jak 5 km od pobřeží. Statisíce lidí se ocitly bez elektřiny.

Silně postihnutá byla i část Bombaje. Déšť tu způsobil velké povodně, kvůli kterým se musely zavřít některé cesty. Zaplavena byla i tamní městská železniční trať, jedna z největších na světě.

U bombajského pobřeží se v důsledku bouří potopilo několik lidí. Jedna z nich převážela 273 dělníků na ropnou plošinu. Indickému námořnictvu se jich doposud podařilo zachránit 177, zbylých 96 se zatím stále pohřešuje.

Celkově si podle dosavadních zdrojů cyklóna vyžádala přes 24 obětí. Kromě dělníků z potopené lodi se pohřešují desítky dalších osob.

Druhá rána

„Cyklóna je příšernou druhou ránou pro miliony lidí v Indii, jejichž rodiny byly postiženy rekordními počty nakažených i mrtvých kvůli nemoci covid-19,“ citovala agentura Reuters Udaya Regmiho, vedoucího Jihoasijské delegace Červeného kříže.

Indie se totiž dlouhodobě potýká s nepříjemnou situací způsobenou pandemií nemoci covid-19. Dnes země podle oficiálních statistik překonala hranici 25 milionů nakažených, z nichž více jak 275 tisíc nemoci podlehlo. Většina odborníků se ale shoduje, že reálná čísla budou ještě několikanásobně vyšší.

Autor: Petr HejčlSouvisející články