Indii zasáhlo silné zemětřesení. Lidem zničilo domy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
indie zemetreseni
Zdroj: Noel Prashanth/Shutterstock.com

Ve středu zasáhlo indický stát Assam zemětřesení o síle 6 stupňů Richterovy škály. To způsobilo, že se u některých budov propadly stropy, podlaha nebo popraskaly stěny. Podle úřadů nejsou zatím hlášeny žádné oběti na životech. Informace přinesla agentura Reuters.

Zemětřesení se odehrálo v hloubce 34 kilometrů poblíž města Dhekiajuli, 140 kilometrů severně od hlavního města Guwahati. Uvádí to tamní geologická společnost. Přesto mělo poměrně velkou sílu, kterou nikdo z obyvatel, podle zahraničních médií, nečekal.

Největší zemětřesení, jaké si pamatuji, říká úředník

„Toto zemětřesení bylo největší, jaké si pamatuji, došlo nejprve k velkému otřesu a potom k menšímu,“ řekl policejní úředník ve městě. „Neobdrželi jsme žádná tísňová volání, ale lidem se poničily domovy.“ Situace v místě zemětřesení není opravdu jednoduchá.

Když došlo k zemětřesení, mnoho lidí ve strachu o své životy začalo utíkat ven na ulici. Snažili se najít místo, kde by otřesy mohli přečkat. Podle některých obyvatel jim silná aktivita poničila domy – některým méně, jiní jsou na tom hůře.

Oběti na životech zatím nejsou hlášeny. „Celý náš vícepodlažní byt byl svědkem obrovského poškození střech a stěn,“ řekl Subham Hazarika, podnikatel žijící v luxusnějším bytě v Guwahati. Naštěstí se nikdo nezranil,“ cituje jej agentura Reuters.

Oblast Bhútán zemětřesení zasáhlo již opakovaně, což je pro mnohé obyvatele značný problém. „Nemáme zprávy o žádných obětích, ale vidíme, jak moc velké škody zemětřesení způsobilo,“ řekla agentuře Reuters ministryně zdravotnictví Himanta Biswa Sarma.

Podle Evropského středomořského seismologického centra (EMSC) dosahovala síla posledního zemětřesení ve státě Assam více jak 6 stupňů Richterově stupnice. Takové zemětřesení se považuje za silné a může ničit budovy v rozsahu až 100 kilometrů. Takových zemětřesení je zhruba 120 za rok po celé zemi.

Zemětřesení se může vrátit

Podle Reuters jeden z anonymních zdrojů tvrdí, že indičtí úředníci pro zvláštní katastrofy celou situaci vyšetřují a snaží se vyhodnotit škody. Přitom měli zhodnotit i některé zprávy o ztrátách na životech.

Za aktuální situace není všemu konec. I nadále hrozí, že zemětřesení o sobě dá vědět. Proto je důležitá obezřetnost. „Modlím se za blaho všech a vyzývám všechny, aby zůstali ve střehu,“ řekl hlavní ministr Sarbananda Sonowal.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články