Zemětřesení na indonéském ostrově Sulawesi má zatím 35 obětí. Čísla budou nejspíš stoupat

od Nikola Jaroschová
1 minuta čtení
Zemetreseni
Zdroj: Shutterstock

Zemětřesení o síle 6,2 stupně Richterovy škály zasáhlo v noci ze čtvrtka na pátek indonéský ostrov Sulawesi. Agentura Reuters s odvoláním na místí úřady informovala o nejméně 35 obětech a šesti stovkách zraněných. Čísla budou ale pravděpodobně ještě stoupat.

Jako epicentrum zemětřesení bylo označeno místo šest kilometrů vzdálené od města Majene. Silné otřesy se ozvaly před 1:30 místního času. Nebyly však první, o několik dříve zasáhlo stejnou oblast zemětřesení o síle 5,9 stupně. Seismologové následně zaznamenali dalších 26 otřesů.

Místní úřady nevydaly varování před vlnou cunami, přesto zemětřesení způsobilo velké sesuvy půdy.

Nejvíce postižena byla města Majane a Mamuju

Přímo ve městě Majane bylo poničeno přes 300 budov, přes 600 obyvatel města bylo zraněno a 15 000 jich bylo evakuováno do provizorních zařízení. Přerušeny byly také dodávky elektrického proudu a na několika místech nefunguje telekomunikační spojení.

Zasaženo bylo i vedlejší město Mamuju, kde přišlo o život 35 lidí a několik desítek bylo zraněno. Uvedl to šéf úřadu pro řešení katastrof v provincii Západní Sulawesi.

Předpokládá se, že počty obětí i raněných budou dále stoupat podle toho, jak budou prohledávány trosky zřícených budov.

V postižené oblasti spadlo několik mostů, zřítila se také část nemocnice. Většina pacientů a personálu byla převezena do nouzového stanu. Několik desítek se jich však stále pohřešuje.

Indonéské úřady zveřejnily video ze záchranných prací v postižení oblasti. Je na něm dívka uvězněná v sutinách domu společně s dalšími členy rodiny. „Prosím, pomozte mi, to bolí,“ říká dívka na záznamu záchranářům. Ti uvedli, že k jejímu vyproštění bude zapotřebí bagr.

Zemětřesení na denním pořádku

Indonésie se svými 17 000 ostrovy leží na hranici tří tektonických desek. Zemětřesení jsou zde proto velmi častá.  A to včetně následných ničivých vln cunami. K té došlo na území Sulawesi v roce 2018. Vlna si tehdy vybrala přes 2000 životů.

Autor: Markéta Krejčí



Související články