Influenceři zapleteni do nekalého byznysu s vakcínami. Někdo jim zaplatil, aby jednu z nich kritizovali

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ockovani

Influenceři jsou v současné době nedílnou součástí reklamního trhu. Několik infuencerů z Francie dostalo ale celkem nestandardní nabídku týkající se vakcín proti onemocnění covid-19. Jednu z nich měli podporovat a druhou kritizovat. Kdo nabídku poslal, však není jasné. Firma již neexistuje. Zprávu přinesl server Lidovky.cz s odkazem na francouzská média.

Influenceři mohou na sociálních sítích ovlivňovat až miliony svých sledujících. Firmy si je často najímají na reklamu a propagaci. Není tedy s podivem, že služeb některých z nich chtěla využít i údajně britská reklamní agentura Fazze, která měla sídlit v Londýně.

„Kontaktovala mě agentura, abych sdílel výměnou za finanční odměnu články, které by diskreditovaly vakcínu Pfizer… Tyhle lidi (a nevím, kdo za tím stojí) platí influencerům/umělcům za propagandu a dezinformace,“ uvedl na svém twitteru Sami Ouladitto. Tento francouzský youtuber obvykle točí zábavná videa.

Influencerům přišel e-mail s pokyny

Podle francouzských médií však není tento influencer jediný. Podobnou nabídku potvrdilo více osobností, které působí na různých sociálních platformách, například TikTok či YouTube, a které mají velký počet sledujících. Jejich odměnou mělo být 2000 euro, tedy kolem 50 000 korun.

Influenceři měli být nabádáni k tomu, aby ve svých videích více podporovali očkování vakcínou AstraZeneca. A naopak měli kritizovat očkovací látky společnosti Pfizer. Uvést měli například, že po očkování touto vakcínou umírá třikrát více lidí než po použití AstraZeneca.

Podle zpravodajského webu má tuto skutečnost dokazovat e-mail s pokyny, který infuenceři obdrželi. Je v něm například i požadavek, aby vše vypadalo jako jejich osobní názor a nikoliv jako reklama. Odeslat ho měla právě firma Fazze. Ta však nikde není k nalezení.

Firma, která neexistuje

Podle francouzského webu Numerama.com žádná taková firma ve Spojeném království neexistuje. Alespoň podle rejstříku firem. Na adrese uvedené v e-mailu sídlí téměř dvě stovky firem, žádná však s názvem Fazze. Zpravodajskému kanálu BFM TV se podařilo vypátrat jedinou osobu, která byla kdy zaměstnána pod firmou tohoto názvu. Má se jednat o francouzskou ženu, která studovala v Rusku. Na dotazy televize ovšem nereagovala.

K případu se přirozeně vyjádřilo i vedení firmy AstraZeneca. Ta se od e-mailu rázně distancovala. Podle jejího vyjádření by žádné vakcíny neměly být zpochybňovány či očerňovány. Případem se začalo rovněž zabývat francouzské ministerstvo zdravotnictví.

BFM TV přinesla teorii, že se mohlo jednat o iniciativu Ruska. Podle ní jsou zde vidět podobné rysy jako při kampani na podporu ruské vakcíny Sputnik V. Tehdy totiž nebyla vakcína vyloženě proklamována, ale spíše se jednalo o kritiku ostatních vakcín, především pak od firmy Pfizer, a západního způsobu očkování vůbec.

Autor: Markéta Krejčí



Související články