Írán údajně ruší morální policii. Podle sociálních sítí jde o dezinformaci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
protesty iran
Zdroj: Profimedia

V Íránu už po několik týdnů dochází k protivládním protestům, které započaly u morální policie. Ta se v zemi stará o dodržování náboženských pravidel včetně nošení šátků na veřejnosti. Íránský generální prokurátor Mohammad Džafar Montazerí nyní podle serveru Aljazeera prohlásil, že morální policii v zemi zruší. Na sociálních sítích se nicméně objevila informace, že jde o dezinformaci.

Protesty probíhající v současné době v Íránů začaly tím, že tamní morální policie zatkla 22letou dívku za to, že neměla hidžáb a měla na sobě sportovní úzké džíny. Dívka se bránila, a byla proto fyzicky napadena. Policisté ji údajně bili opakovaně i do hlavy, popisuje web Euro News.

Dívka následkům zranění podlehla ve vazbě, íránská policie a tamní vláda nicméně doposud tvrdí, že jsou tyto informace lživé a dívka zemřela kvůli obyčejné nemoci. Nejen celá událost, ale také popírání pravdy vyvolalo protesty v Íránu, ale také v dalších zemích, jak uvádí iDNES. Lidé si demonstracemi a pochody připomínali smrt mladé ženy například ve Velké Británii, Francii či USA.

Zrušení morální policie

Generální prokurátor oznámil, že se morální policie po celé události dostala pod drobnohled. Ačkoli vláda od začátku tvrdí, že za smrt dívky úřad nemohl, začala se na druhou stranu o jednání policie zajímat, uvádí BBC.

Íránský ministr vnitra Ahmad Vahídí v neděli informoval o zřízení vyšetřovacího výboru, který má vyjasnit příčiny občanských protestů, uvedla agentura ILNA. Íránská policie po dobu trvání protestů obvinila několik tisíc lidí z protiprávního jednání.

Někteří podle serveru Aljazeera skončili dokonce ve vazbě. Protesty ale ani nadále neutichají a je jen otázkou, zda slova o zrušení morální policie něco změní. „Mravnostní policie nemá s justicí co do činění,“ řekl podle iDNES v Komu Montazerí na dotaz, proč tato jednotka nyní končí.

Falešná informace?

Na twitteru se velmi rychle rozšířila informace o tom, že morální policie v Íránu bude zrušena. Někteří lidé se nad tím zaradovali, brzy se ale začaly objevovat komentáře, které potvrzují opak. Údajně jde o falešnou zprávu a k žádnému zrušení policie nedojde.

„Ne, mravnostní policie v Íránu zrušena nebyla. Jde o falešný příběh utvořený režimem k tomu, aby si lidé mysleli, že je konečně po všem. Západní média publikují tuto propagandu bez ověření faktů,“ píše například jeden z příspěvků.

„Mezitím, co se některá média snaží šířit falešné zprávy, že mravní policie byla v Íránu zrušena, bylo dnes zábavní centrum v Teheránu uzavřeno poté, co byla na sociálních sítích zveřejněna fotografie jedné ze zaměstnankyň, která pracovala bez povinného hidžábu,“ dodává další.

Zdroj: Aljazeera, Euro News, BBC, iDNES, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články