Írán zaútočil na izraelskou nákladní loď. Zhoršují se tím už tak napjaté vztahy

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
iran
Zdroj: Shutterstock

Íránská a izraelská média informovala o tom, že byla poblíž Spojených arabských emirátů pravděpodobně napadena izraelská nákladní loď. Podle agentury Reuters šlo o raketový útok ze strany Íránu. Při incidentu však nikdo nezemřel. Úřady zatím zprávu nepotvrdily.

O incidentu informovala agentura Reuters s odvoláním na izraelská a iránská média. K útoku mělo dojít 13. dubna poblíž přístavu Fudžajra ve Spojených arabských emirátech.

Bez obětí

Reuters dále s odvoláním na námořní zdroje uvedla, že mělo jít o raketový útok. Při explozi však nikdo nepřišel o život a na lodi došlo pouze k „lehkému poškození“. Ta nadále pokračovala v nastoleném kurzu.

Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ani tamní ministerstvo obrany na dotazy agentury však neodpověděly. Ministerstvo dopravy řeklo, že zprávu zaregistrovalo, ale zatím ji nemůže s jistotou ověřit.

Organizace pro námořní obchodní operace Velké Británie (UKMTO) uvedla, že je o možném útoku informována a že v tuto chvíli probíhá jeho vyšetřování. Ani Spojené arabské emiráty, ze kterých měl útok na loď přijít, zprávu dosud nepotvrdily.

Podle agentury Unews byla terčem útoku loď s bahamskou vlajkou vlastněná izraelskou společností. Mířila z Kuvajtu do přístavu Fudžajra ve Spojených arabských emirátech a převážela automobily.

Neklid na Blízkém východě

Zpráva o incidentu přišla den poté, co Teherán obvinil Izrael z napadení iránské jaderné elektrárny.

Izrael má s Iránem napjaté vztahy dlouhodobě. Minulý měsíc byla třeba ve Středomoří při útoku poškozena iránská obchodní loď. Zhruba dva týdny předtím však exploze zasáhla zase jinou izraelskou loď v Ománském zálivu.

Na začátku dubna Írán se Spojenými státy zároveň začal jednat o opětovném přistoupení k dohodě o částečném jaderném odzbrojení, kterou USA opustily v roce 2018 během administrativy Donalda Trumpa.

Autor: Petr HejčlSouvisející články