Izrael pod útokem 1000 raket. Cíle jsou jednoznačné, tvrdí Stropnický

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
stropnicky
Zdroj: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický se ke stávající situaci vyjádřil. Vzhledem k válce mezi Palestinou a Izraelem se musel sám už podle svých slov několikrát schovat do bunkru. Rakety lítají i do obydlených částí a evidují se desítky mrtvých a stovky zraněných. Podle Stropnického se může jednat o válku podnícenou nastávajícími volbami. Píše o tom CNN Prima NEWS.

Hnutí Hamás již podle informací za posledních uplynulých 24 hodin stihlo vypustit na Izrael více jak tisícovku raket. Podle informací většinu z nich dokázal zneškodnit, ale některé přeci jen dopadly, a to rovnou do obydlených oblastí.

„Je nutno říci, že Hamás cíleně míří raketami na obydlené oblasti, zápalnými balóny poté na úrodu místních kibuců. Vznikají požáry. Cíle jsou jasné – vyvolat stres, paniku a napáchat škodu,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Stropnický.

Útočí tam, kde jsou zbraně

Podle Stropnického hnutí útočí takticky na ta místa, kde jsou ukryté zbraně. „Málokdo ví, že hamáské rakety nejsou technické perly a nějaké zabloudily a zřítily se na vlastní objekty,“ řekl pro českou CNN velvyslanec.

Dále řekl i to, že je důležité si udělat přehled v tom, kdo jakou roli skutečně v celé válce hraje. „Hnutí Hamás je uznáno jako teroristické, ale v médiích je označováno jako radikální. Základ je to odlišit. Tady jsou karty rozdány jasně, Izrael se brání,“ podotkl.

Situace je natolik vážná, že sám velvyslanec neví, co se bude dít. I proto svým zaměstnancům doporučil práci z domova. „Za poslední den jsem byl několikrát v krytu, ve středu jsme zvolili režim, že na ambasádě jsou jen dva lidé,“ popsal situaci Stropnický. Dle jeho slov se situace bude ještě vyostřovat.

„Blíží se Nakba, což je výročí vzniku Izraele v roce 1948. Arabové ho považují za den katastrofy,“ dodal Stropnický. Jak se bude situace skutečně vyvíjet, se nechtěl vyjádřit a cokoliv tak předvídat. „Je optimistický scénář, že se vše brzy uklidní, ale existuje i ten pesimistický, že nastane občanská válka nebo jiný krvavý konflikt,“ popsal následně své obavy.

Útoky se budou stupňovat

„Izraelští ministři zodpovědní za bezpečnost na svém večerním jednání rozhodli o dalším vystupňování útoků. Podle médií se zřejmě zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne,“ píše CNN Prima NEWS. Prý může být v ohrožení i budova financí. Podle tamních novinářů může situace trvat i několik dnů.

Útoky můžou být i z důvodu nadcházejících voleb. „Tamní garnitura už 15 let nepoměřila s nikým síly. Není to tam jako u nás v demokratických volbách. Ze strany Hamásu se může jednat o cynickou formu kampaně, kdy Hamás může říkat Arabům, že ‚dokázal zvítězit v Jeruzalémě‘. A že je schopný poškodit Izrael z hlediska normalizace vztahů s dalšími arabskými zeměmi,“ myslí si Stropnický.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články