Masová střelba na oslavě: Muž popravil několik hostů, zázrakem přeci jen někdo přežil

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Colorado Springs
Zdroj: Jim Lambert / Shutterstock

Další masová střelba v USA. Neštěstí se událo ve městě Colorado Springs ve státě Colorado. Muž přišel na oslavu do přívěsu, kde byla i jeho přítelkyně, a začal pálit na hosty. Sedm lidí zemřelo, a to včetně útočníka, který spáchal sebevraždu. Děti, které byly na místě, zůstaly nezraněny.

Motiv útočníka zatím není znám. Agentura Reuters zveřejnila prozatímní prohlášení místní policie. „Přátelé, rodina a děti byly shromážděny uvnitř přívěsu a oslavovali, když došlo ke střelbě. Podezřelý, přítel jedné z žen, která na místě zemřela, přijel na místo, vešel dovnitř a začal střílet na lidi, kteří byli na oslavě. Poté si vzal život,“ uvádí policejní oddělení Colorado Springs.

Útočník střílel v karavanu

Střelba se odehrála ve městě Colorado Springs ve čtvrti mobilních domů a přívěsů. Tam žijí především lidé latinskoamerického původu. Toto město je ve státě Colorado druhé největší hned za Denverem. Žije v něm zhruba 465 000 lidí.

Celkově má tento útok sedm obětí. Pět z nich zemřelo na místě, jedna při převozu do nemocnice a útočník, který po svém hrůzném činu spáchal sebevraždu. Obětí střelby se zřejmě nestalo ani jedno z dětí, které byly také v karavanu během oslavy.

Podle svědkyně je z přívěsu vysvobodila až policie. „Hystericky plakaly,“ dodala pro tamní tisk Denver Post. Další ze svědků tragédie Freddie Marquez uvedl, že i on byl na večírku, ale že z něj odešel dřív. Jednou z obětí je i jeho tchyně.

Masové střelby v USA dál pokračují

Není to přitom ani dva měsíce, kdy ve státě Colorado došlo k poslední masové střelbě. 22. března ve městečku Boulder, asi 50 mil severozápadně od Denveru, zastřelil jednadvacetiletý mladík deset lidí v supermarketu. A týden předtím zabil stejně starý střelec osm lidí ve třech masážních salónech v Atlantě.

Každý takovýto případ opět rozdmýchá debatu o dostupnosti zbraní na americkém trhu. Joe Biden se již několikrát vyslovil tak, že by měl Kongres zakázat automatické i poloautomatické útočné zbraně a také zbraně s velkokapacitními zásobníky munice.

Zastánců práva vlastnit jakoukoliv zbraň je však v USA stále velmi mnoho, a to jak mezi obyvatelstvem, tak mezi vrcholnými politiky. Jakoukoliv regulaci zbraní odmítají především republikánští členové Kongresu. Biden také uvedl, že by mělo být pozůstalým po masové střelbě umožněno zažalovat výrobce zbraní.

Momentálně se tedy v Kongresu spíše hledá kompromis. Regulovat zbraně mohou do jisté míry i jednotlivé státy. Například držení útočných pušek zakázal Connecticut, Havaj, Kalifornie, Maryland, Massachusetts, New Jersey, New York, Virginie a Washington D.C. Jejich držení pak omezuje stát Minnesota.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články