Izraelci i Palestinci oslavují. Jaký k tomu mají důvod?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ramadan
Zdroj: Mohammad Arar / Shutterstock.com

Během uplynulých jedenácti dnů proti sobě Izrael a Palestina vypálily tisíce raket. Útoky si vyžádaly 244 obětí a několik stovek dalších osob bylo zraněno. Při odstřelování bylo zejména v Palestině zničeno mnoho budov. Ode dneška by se však všechno mohlo změnit.

Izrael s Palestinou totiž od dnešních 2 hodin tamního času (půlnoci SELČ) drží příměří, které zatím ani jedna ze stran neporušila. Část Palestinců proto vyšla oslavovat do ulic.

Příměří

Diskuzi o příměří zprostředkoval Egypt, který se v izraelsko-palestinském sporu angažuje často. Uzavření míru pak potvrdil jak izraelský premiér Benjamin Netanjahu, tak skupina Hamás, která de facto vládne Palestině.

Krok uvítala většina států včetně Francie nebo Spojených států amerických. V samotném Pásmu Gázy pak do ulic vyšli občané s palestinskými vlajkami. V jeruzalemské čtvrti Šejch Džarach zase vyjelo na oslavu příměří několik troubících aut.

Jak palestinský Hamás, tak izraelská vláda v prohlášeních upozornily na to, že jsou připraveny opětovat palbu v případě porušení klidu zbraní.

„Je pravda, že bitva dnes končí, ale Netanjahu a celý svět by měl vědět, že stále držíme ruce na spoušti a budeme pokračovat v našem odporu,“ citovala agentura Reuters jednoho z vysoce postavených politických představitelů Hamásu Ezzata El-Reshiqa.

Nejhorší roztržka za poslední roky

Dnešek je tedy prvním dnem od 10. května, kdy proti sobě Izrael s Palestinou nestřílejí rakety. Konflikt se vyostřil poté, co Hamás odstřelil směrem k Izraeli raketu v reakci na zásah policejních složek proti některým muslimům během Ramadánu v Jeruzalémě.

Během jedenáctidenního střetu zahynulo v důsledku bombardování v Palestině 232 osob včetně 65 dětí a 12 osob v Izraeli. Ten má totiž vyvinutý protiraketový systém, kterému se podařilo většinu raket směrem z Palestiny zachytit před jejich dopadem na zem.

Izrael zároveň uvedl, že při útocích zneškodnil alespoň 160 bojovníků Hamásu a 25 teroristických velitelů. V Palestině byly poškozeny stovky domů a několik se jich zřítilo úplně. V jednom z nich měly své kanceláře i tisková agentura AP a katarská televize Al-Džazíra.

Autor: Petr Hejčl

 Související články