Jan Lipavský v Kataru otevřel nový zastupitelský úřad. Jednal také o možnostech obchodování mezi Českem a Katarem

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Jan Lipavsky
Zdroj: Profimedia

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský navštívil katarský Dauhá, aby zde otevřel nový zastupitelský úřad. Cílem návštěvy je dle prohlášení Ministerstva zahraničních věcí (MZV) ČR zejména podpora obchodu a spolupráce s Katarem.

„Je to symbol toho, že posouváme česko-katarské vztahy zase o kus dále,“ řekl Lipavský pro Novinky před odletem s tím, že se jedná o dlouhodobě naplánovanou návštěvu, která nemá souvislost s nedávným předčasným odjezdem nejvyššího představitele Kataru z Česka.

Český prezident před časem pozval katarského emíra Tamima bin Hamáda Sání do Prahy, kde se současně konal evropský summit, jehož se chtěl emír zúčasnit. Jeho účast na summitu však nebyla nakonec potvrzena a emír předčasně z Česka odjel.

Hlavním bodem je spolupráce

Ve středu 26. října otevřel Lipavský zastupitelský úřad a vyslovil přání, aby i Katar otevřel svůj úřad v Praze. Fotografie z otevření sdílel ministr i na svém twitteru.

„Je to významná záležitost. Česká republika neotevírá zastupitelské úřady, ambasády ve světě každý den,“ vyzdvihl ministr tento akt.

Hlavní bod návštěvy pak přišel ve čtvrtek 27. října. Dle Novinek se Lipavský sešel s katarským ministrem zahraničí Mohammedem bin Abdulrahmánem al-Tháním.

Ministři řešili energetickou bezpečnost a spolupráci EU a Zálivu. Následně se Lipavský měl sejít i s ministrem pro energetiku a generálním ředitelem podniku QatarEnergy Saadem Šarídou Kaabím.

Lipravský ke schůzkám pro Novinky uvedl, že s katarským protějškem jednal již několikrát a že „Katar vždy deklaroval, že je připraven se podílet na energetických dodávkách“.

„Je to o zdůrazňování našich potřeb, je potřeba vysvětlovat, v jaké situaci se Evropa nachází. Samotné obchody s plynem jsou tržní záležitostí, Katar ale vždy deklaroval, že je připravený se podílet na energetických dodávkách,“ dodal Lipavský podle iDNES.

Plyn z Kataru bude až později

Dle českého velvyslance v Kataru, Petra Chalupeckého, je reálné, že by Česká republika mohla dostávat plyn z Kataru, ale ne hned.

„V krátkém horizontu to osobně nevidím, spolupráce je možná určitě ve střednědobém horizontu. Je to o souběhu načasování, ceně a množství. V tuto chvíli to střetnutí těch os neexistuje, protože Katařané jsou zvyklí dodávat plyn na základě dlouhodobých kontraktů,“ vysvětlil Chalupecký pro Novinky s tím, že dlouhodobých kontraktů má nyní Katar dostatek a bude nejdříve třeba velká investice do infrastruktury.

S Katarem však není obchodní potenciál zaměřen pouze na plyn, ale například i na obranný či farmaceutický průmysl.

„Katařané mají velký zájem o alternativní způsoby zemědělství, například hydroponii. České firmy věci tohoto typu umí,“ nastínil možnosti obchodování Chalupecký.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Novinky, iDNES, Twitter, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články