Jeden pivovar to kvůli reklamě pěkně schytal. Z čeho ho lidé obviňují?

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
cepovani piva
Zdroj: Jiří Hadač / CNC / Profimedia

Reklama na nové pivo se jednomu pivovaru moc nepovedla. Na internetu se totiž sešly dva tábory – jedni reklamu vychvalují, ti druzí ale požadují její stažení. O co se konkrétně jedná?

Důvodem toho, že si lidé nepřejí, aby byla reklama na nové pivo „White IPA Matters“ na internetu dohledatelná, je rasistický podtext. Negativní reakce jsou spojené s kauzou smrti Afroameričana George Floyda. Opačná skupina lidí ale reklamu na pivo chválí hlavně kvůli tomu, že polská levice bude mít co řešit.

Kontroverzní reklamu vydal pivovar Mentzen

Pivovar, jehož reklama vyvolala tolik rozdílných reakcí, vlastní politik Slawomir Mentzen, který patří do pravicové Konfederace. Ve videoklipu můžete vidět černošského číšníka, který točí právě nový druh polského piva. Kolem něj je rozmístěno několik předmětů z amerického jihu, včetně symbolu otrokářství – praporu Konfederace.

Server idnes.cz přinesl detailnější popis celé reklamy. Číšník utírá čisté sklenice, když do restaurace vejde člověk, který si sedne k baru a pošle láhev piva s nápisem „White IPA Matters („Na bílém IPA záleží“) až k černochovi. Láhev otevře, napije se a řekne: „To je to, co jsem potřeboval.“

Negativní reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Lidem se nelíbí hlavně z důvodů, že by se mohlo jednat o rasismus a chtějí, aby pivovar reklamu stáhl. Uživatelé Youtube se slovně pustili do majitele pivovaru: „Slawomir je rasista pronásledující menšiny.“

Našli se ale také lidé, kterým se reklama líbila, i když jejich názory jsou mnohdy ironické. Uživatel s přezdívkou G180N napsal: „Skvělá reklama, marketingové oddělení ví, co dělá.“ Další se přidal s komentářem: „Obránci utlačovaných černochů za tři, dva, jedna.“

Vyjádřil se také polský sociolog

Sociolog Rafal Pankowski, který přednáší na univerzitě ve Varšavě, k videoklipu napsal: „Pivo využívá smrt George Floyda a rasistické reakce na globální hnutí Black Lives Matter.“ Navíc k tomu dodal, že si majitel pivovaru hraje s historií rasismu a symbolikou jihu USA.

Pití piva černochem je podle něj vysmívání obětem rasismu a žádný slušný piják piva by za něj rozhodně tomuto pivovaru neměl vůbec zaplatit. Společnost na stížnosti zatím nereagovala. Mentzen jako předseda strany Konfederace dvakrát svou stranu vedl do voleb. Jednou v roce 2018, podruhé o rok později, a to do Evropského parlamentu.

Lidem se nelíbí možné spojení reklamy se smrtí černocha George Floyda, který zemřel po útoku policistů loni na jaře. Proběhlo několik demonstrací, které měly jediný účel – odstranit koloniální symboly z míst, kam se dostane veřejnost. Mnoho lidí ale vzalo situaci do svých rukou a strhávalo sochy jižanských vůdců.

Zdroj: iDnes.cz

Autor: Raina TomanováSouvisející články