Konečně lék na kocovinu? Může ho mít každý, ale má to jeden háček

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
kocovina zena
Zdroj: Shutterstock

Kocovina je celosvětový problém, který se dá po ránu sice zmírnit šumivou tabletkou nebo sklenicí vody, ovšem neexistuje žádný univerzální dostupný lék, který by s ní pomáhal. Nebo snad ano? Vědci nedávno přišli s něčím, co by mnohým mohlo změnit život.

Ukázalo se totiž, že běžná tabletka jednoho léku na alergii dokáže příznaky kocoviny prokazatelně zmírnit. Jde o tablety N-acetylcysteinu, které se v České republice dají sehnat pod názvem Acetylcystein, zkráceně také ACC.

Lék je volně dostupný a pomáhá alergikům, kteří mají problém s vykašláváním hlenu. Není potřeba žádný lékařský předpis, a kdyby se tak skutečně potvrdilo, že prášek zmírňuje příznaky kocoviny, mnoho lidí by to jistě ocenilo.

U žen je účinnější

V játrech máme enzymy, které štěpí ethanol na acetaldehyd, toxický vedlejší produkt, pomocí „koenzymů“ nazývaných glutathion a cystein. Když se spotřebuje nadměrné množství ethanolu, játra nejsou schopna tento proces účinně dokončit.

Právě s tím má podle všeho tableta ACC pomoci. Podle výzkumů se ukázalo, že prokazatelně lék na kocovinu působí, z neznámých důvodů byl však velmi účinný především u žen.

Ačkoli odborníci nedokážou říci, čím je to způsobeno, jsou si jisti, že by se v budoucnu mohlo jednat o velký objev, díky kterému by se mnoha lidem mohlo jejich ráno po večírku zpříjemnit.

Minimální vedlejší účinky

Hodně lidí by nejspíš argumentovalo tím, že brát si léky na alergii, pokud alergií netrpíte, je nesmysl. Ovšem ani tady vědci žádný problém nevidí. ACC je volně prodejný z toho důvodu, že nemůže v malém množství nijak ublížit.

Podle všeho k jeho vedlejším účinkům patří především mírné pálení žáhy a nadýmání. To je ve srovnání s bolestí hlavy, zvracením a dalšími příznaky kocoviny v podstatě útěcha.

Výzkumy na tomto léku i nadále probíhají, už dnes je ale jasné, že v budoucnu se bude lék hojně na kocovinu využívat a že se vědci pokusí vyvinout i další jemu podobný, který by neměl výše zmíněné vedlejší účinky.

Zdroj: Daily Mail

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články