Takto vypadá tříměsíční chlapeček, který má chlupy po celém těle. Lékaři znají jasnou příčinu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
chlapec ochlupeni vlasy
Zdroj: Profimedia

Jaxon-James Ayers, tříměsíční chlapec z Irska, se narodil o osm týdnů dříve. Jenže největším překvapením bylo pro jeho rodiče zjištění, že chlapci narostly neskutečně rychle nejen vlasy a obočí, ale i ochlupení po celém těle. Lékaři se domnívají, že vědí, čím to je. Informuje o tom zahraniční web Daily Mail.

Když se v Severním Irsku chlapec narodil, stal se téměř okamžitě celebritou, protože se o tento úkaz chtěli jeho rodiče se světem podělit. Ačkoliv je momentálně starý tři měsíce a má celkového ochlupení víc než dost, už po porodu bylo vidět, že je na něm něco jinak.

„Ráda jsem se s chlapcem pochlubila na sociálních sítích, ale reakce lidí mě překvapily, tolik lidí se ozvalo s kladným komentářem,“ řekla chlapcova matka Shannon Ayres pro deník Daily Mail.

Podle informací byl krátce po narození chlapci diagnostikován hyperinzulinismus.

Onemocnění postihne 1 z 30 000 dětí

Stojí za tím s největší pravděpodobností prášky na snižování hladiny cukru v lidském těle. Jedním z vedlejších účinků bývá právě i to, že novorozenci mají po porodu více vlasů, hustší obočí, ale i chlupy po celém těle. „Jaxon-James se narodil o osm týdnů dříve, takže nás velmi překvapilo, že měl tolik vlasů,“ sdělila jeho matka.

„Hyperinzulinismus postihuje přibližně jedno z 30 000 dětí. Jeho slinivka břišní produkuje příliš mnoho inzulínu, což způsobuje, že hladina cukru je extrémně nízká. Aby udržel hladinu cukru v krvi, pravidelně mu lékaři podávali lék Diazoxid,“ píše Daily Mail.

Onemocnění je vážné, musí se léčit

Vrozený hyperinzulinismus je totiž onemocnění vznikající u dětí ještě v období, kdy jsou u matky v břiše. V těle plodu není správně regulována tvorba inzulínu, který je důležitý pro správný vývoj mozku. Následkem toho tělo těchto látek vytváří více, což je dítě problém.

Některé lidi v chlapcově okolí to nepříjemně šokovalo, protože na první pohled se může zdát, že s novorozencem není něco v pořádku. Jak ale sama rodina přiznává, lidi to vzali většinou s nadhledem a o nadměrném ochlupení u chlapce vtipkovali.

„Začala jsem ho zveřejňovat na sociálních médiích poté, co se narodil. Cítím se jako každá jiná matka, která právě přivedla na svět novorozence, cítím se být pyšná a chtěla jsem ho ukázat světu,“ vysvětluje pro zahraniční web hrdá matka.

„Že se video stane tak moc a rychle virálním, jsem ani v největším snu nepředpokládala. Počítala jsem s tím, že se na internetu objeví komentáře milé, ale i špatné, což si neberu moc osobně. Několikrát mě nařkli i z toho, že je to jenom filtrem, na to ale nereaguji,“ dodává matka.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články