Jedenáctiletý sběratel koupil obraz za 2 dolary. Prodal ho za miliony

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
sberatel obrazy
Zdroj: Shutterstock

Sběratelstvím obrazů a starožitností se ve světě zaobírá celá řada lidí. Jenomže málokdy jsou to mladí lidé. Výjimka však potvrzuje pravidlo, jak ukázal i teprve jedenáctiletý chlapec z New Jersey. Ten si vydělal díky svému koníčku neuvěřitelné peníze.

Stephen Padlo se podle svých rodičů věnuje sběratelství asi dva roky. Jezdí po různých bleších trzích a aukcích a hledá obrazy, které se mu líbí. Jenomže je ještě chlapcem a jeho kapesné bylo donedávna docela malé.

Většinou se mu tak podařilo koupit jen obrazy bez hodnoty, ale jednoho si vážil opravdu hodně. Vyobrazoval ženu, která pravděpodobně plete či šije, a Padlovi se podařil koupit na aukci za pouhé 2 dolary. Nikdy by ho ani nenapadlo, jaká je jeho hodnota.

Doufal, že si vydělá

Stephen Padlo se díky svému otci přihlásil do pořadu, ve kterém lidé chodí za odborníky a konzultují s nimi své nálezy z půdy nebo věci, které mají doma a neznají jejich hodnotu. Chlapec převyprávěl slavným odhadcům svůj příběh a ukázal jim obraz.

„Myslel jsem si, že bych si něco málo mohl vydělat. Očekával jsem, že by mohl mít obraz hodnotu třeba 150 dolarů,“ zasmál se před odborníky. Jenomže úsměv ho rychle přešel, odhadci ho totiž vyvedli s omylu s tím, že takovou cenu obraz určitě nemá.

Padlo si už začínal myslet, že odejde z natáčení pořadu s prázdnou. V tu chvíli ho ale jeden ze znalců ujistil, že kdyby prodal dílo za 150 dolarů, opravdu by hodně prodělal. Obraz měl totiž cenu mnohonásobně vyšší.

19. století

Obchodníci z show odhadli hodnotu obrazu zhruba na 2,4 milionů dolarů. Podle jejich slov se jedná o obraz pocházející zhruba z konce 19. století, pro bližší informace by ale bylo třeba obraz zkoumat déle a za jiných podmínek než ve studiu.

Ačkoli ani jeden z odhadců přímo v pořadu obraz nekoupil, chlapec dostal kontakt na lidi, kteří by mu s prodejem mohli pomoci a nabídnout mu částku, které je dílo skutečně hodno.

Stephen Padlo, který šel na aukci se dvěma dolary v kapse, je tak najednou téměř boháčem. Stačí už jenom, aby se v případu angažoval a nenechal se nikým ošidit. S tím mu jeho rodina určitě velmi ráda pomůže.

Zdroj: spotlightstories.co, nj.com, ronproject.com

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články