Jill Bidenová při návštěvě Slovenska nečekaně překročila hranice a setkala se na Ukrajině s Olenou Zelenskou

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Zelenska Bidenova
Zdroj: Profimedia

Americká první dáma Jill Bidenová přiletěla v sobotu odpoledne na Slovensko, aby zde mimo jiné uctila památku zavražděného novináře Jána Kuciaka. Návštěva Slovenska je součástí její cesty po východní Evropě. Před Slovenskem navštívila Rumunsko a ocenila zdejší vládu a humanitární organizace za pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. V neděli však změnila svůj program a nečekaně překročila hranice. V ukrajinském Užhorodu ležícím u slovenských hranic se sešla s první dámou Ukrajiny Olenou Zelenskou. Pro tu to bylo první veřejné vystoupení od napadaní Ruskem.

Návštěva Slovenska bude zakončena v pondělí, kdy se Bidenová sejde se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Bidenová podpořila dobrovolníky

Jill Bidenová během své návštěvy navštívila i košickou základní školu, kde jsou zřízeny třídy pro žáky z Ukrajiny. Dle slovenských médií měla Bidenová Slovákům poděkovat za jejich pomoc uprchlíkům.

„Prostředí školství je jí blízké, protože povoláním je učitelka a vykonává ho i v době, kdy je její manžel prezidentem. V Košicích se zastavila s dětmi předškolního věku a dětmi na prvním stupni základní školy. Krátce promluvila také s matkami dětí z Ukrajiny,“ popsal pro ČT 24 její zpravodaj Petr Obrovský.

Poté společně se slovenským premiérem Eduardem Hegerem navštívila slovensko-ukrajinský hraniční přechod Vyšné Nemecké/Užhorod. Zde mluvila s dobrovolníky a dalšími lidmi, kteří pomáhají ukrajinským uprchlíkům. V improvizované kapličce se pak Bidenová s Hegerem zúčastnili modlitby za mír.

„Nejvíce ji zajímalo, jak to zde vypadalo v první dny války. Ukázali jsme jí, jak fungovaly jednotlivé stany. Zajímalo ji, v jakém stavu přicházely matky. V první dny často neměly doklady, nebo děti neměly na nohou boty. Zmínili jsme případ jedenáctiletého hocha, který cestoval z Charkova sám,“ řekl Eduard Heger novinářům.

Od začátku ruské agrese překročilo slovenské hranice přibližně 405 tisíc uprchlíků, z nichž mnozí pokračovali dále do Evropy. Dočasné útočiště bylo zatím na Slovensku poskytnuto 74 tisícům uprchlíků.

První dáma USA na Ukrajině

Přes původní plán zůstat pouze ne Slovensku, změnila v neděli Jill Bidenová své plány a to zejména s ohledem na to, že byl Den matek.

„Chtěla jsem přijet na Den matek,“ vysvětlila své rozhodnutí Jill Bidenová. „Myslela jsem si, že je důležité Ukrajincům ukázat, že tato válka musí skončit, že je brutální a že Američané stojí na straně ukrajinského lidu,“ dodala.

Během přibližně dvouhodinové návštěvy Ukrajiny se sešla s Olenou Zelenskou, manželkou prezidenta Volodymyra Zelenského. Ta Bidenové za její gesto poděkovala. „Chápeme, co to obnáší, když sem první dáma USA přijíždí během války, kdy každý den probíhají vojenské akce, kdy se každý den ozývají letecké sirény – i dnes,“ řekla Zelenská.

„Doufám, že svou přítomností zde mohu vyjádřit, jak moc jejich síla a odolnost inspiruje svět, a připomenout jim, že nejsou sami,“ uvedla Bidenová na twitteru a přidala několik fotek ze setkání.

Zdroj: Blesk, iDNES, ČT 24, CNN Prima NEWS

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články