Joe Biden při proslovu o globálním oteplování prohlásil, že má rakovinu. Prý je to státem, ve kterém vyrůstal

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
joe biden
Zdroj: Profimedia

Už nějaký čas se Američané obávají, zda je zdraví jejich prezidenta v pořádku. Podle Newsweek zahraniční média už delší dobu spekulovala o tom, zda je Joe Biden zdravý. Obavy nyní prohloubil on sám, když na svém středečním projevu řekl, že má rakovinu kůže.

Ačkoli svými slovy prezident mnohé vyděsil, podle deníku NY Post později Bílý dům upřesnil, že si nechal Biden v minulosti nádory na kůži odstranit. Projev měl být původně na téma globálního oteplování, od toho ale Biden přešel až ke svému zdraví.

Mluvil totiž i o konkrétních oblastech a o tom, jak se v nich projevuje znečištěné ovzduší a špatné životní prostředí. Zmínil i stát Delaware, kde sám vyrůstal. Právě zde se dlouhodobě eviduje největší počet případů rakoviny v USA.

Špatně podaná slova

„To je důvod, proč já a řada dalších lidí, kterých není vůbec málo a se kterými jsem vyrůstal, má rakovinu, a proč měl Delaware po dlouhou dobu nejvyšší počet nakažených rakovinou v zemi,“ řekl Biden v projevu. Tím samozřejmě řadu Američanů šokoval.

Později pak musel Bílý dům objasňovat, že v současné době prezident rakovinu nemá. Před nástupem do funkce si nechal Biden rakovinu kůže odstranit, proč se ale při projevu rozhodl použít přítomný čas, není podle mluvčího Andrewa Batese jasné.

„Nebojte se, že má Joe Biden rakovinu, je ženatý s doktorkou,“ okomentoval později prezidentova slova novinář Michael Malice. Ten měl pocit, že právě kvůli tomu se Biden o rakovině zmínil. Jeho žena se totiž velmi ráda svým titulem chlubí a dává ho na obdiv.

Možná to nebylo tím, kde žil

Je pravda, že v minulosti Biden rakovinou kůže trpěl. To je lékařsky potvrzený fakt, který i podle lékařů může souviset s tím, v jakém žil státě. Na druhou stranu je to ale jen jeden z mnoha faktorů, který rozhodně nemá rozhodující vliv.

Bidenův lékař Kevin O’Connor sám podle NY Post řekl, že na zdraví prezidenta USA měly vliv i další věci, jako například to, že trávil jako mladý hodně času na slunci, které je pro kůži ve velkém množství a s nízkou ochranou velmi nebezpečné.

I on ale potvrdil, že před nástupem do funkce byl Biden zdravý a netrpěl žádnou závažnou nemocí. Odborník nicméně nevylučuje, že by se mohla rakovina politikovi vrátit. Na druhou stranu v současné době není známo, že by touto nemocí skutečně trpěl.

Zdroj: Newsweek, NY Post

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články