Jste čarodějnice, křičel dav, který mučil dvě ženy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
paleni carodejnice
Zdroj: Kiselev Andrey Valerevich/Shutterstock.com

V hlavním městě Papuy-Nové Guiney, Port Moresby, došlo k otřesnému útoku na dvě ženy, které několik lidí prohlásilo za čarodějnice. Případ už vyšetřuje policie, která tento akt považuje za brutální a zcela ho odsoudila. Informuje o tom deník The Guardian.

V Port Moresby mělo dojít k brutálnímu útoku dvaceti mužů na dvě ženy. V poslední fázi všichni muži na ženy křičeli, že jsou čarodějnice. Na ostrově to není nic ojedinělého, ale dlouhá léta tam podobné nařčení neznělo.

Mučili je dlouhé hodiny

Vše se odehrálo v osadě vzdálené zhruba 5 mil od hlavního města. Několik dlouhých hodin tam muži ženy mučili a týrali. Podle dostupných informací jim k tělu měli přikládat i rozžhavené žehličky. „Jedné ženě se podařilo uprchnout, než ji policie zachránila. Řekla, že je vyslýchána několika muži, a byla nucena přiznat, že zabila jinou ženu, která zemřela o pár dnů dříve,“ píše The Guardian.

Policie našla druhou ženu svázanou lanem a v dost špatném stavu na zahradě domu, ve kterém se vše odehrálo. Viditelné stopy po brutálním týrání má i druhá žena, která byla schopna utéci. Elliot Raphael, vedoucí komunity pro práva, čin označil za šokující a podle jeho slov je důležité najít řešení, jak zamezit násilí na ženách.

„Ženy byly na místě ošetřeny a převezeny do nemocnice. Výkonný ředitel Ambulance sv. Jana Matthew Cannon potvrdil, že ženy byly léčeny pro vážná poranění hlavy a nohou. Dostanou poradenskou podporu,“ informuje zahraniční deník.

Policejní nadřízený tamního okresu Gideon Ikumu potvrdil, že z místa činu uteklo zhruba 20 mužů, někteří jsou ale policii moc dobře známí.

Stále mnoho žen považují za čarodějnice

Útoky doprovázené teoriemi o čarodějnictví nejsou v Papui-Nové Guineji vůbec ničím novým. Tamní úřady se tam s tím potýkají poměrně často. Ale takto otřesný čin si policie už dlouho nepamatuje. „Lidé musí změnit své myšlení, protože žijeme v moderně rostoucím městě,“ uvedl Anthony Wagambie Jr., divizní velitel policie a ústřední asistent komisaře.

Vyjádřil se k případu i guvernér policie: „Jsem naprosto znechucen a zklamaný z jednání mužů, kteří mučili obě ženy v hlavním městě. Jsem zděšen, že muži i nadále věří a praktikují takové barbarské praktiky v dnešní době. Skutečnost, že by se to v hlavním městě stále mohlo stát, ukazuje, že nás čeká dlouhá cesta od ukončení genderově podmíněného násilí, zejména násilí zvané čarodějnictví.“

Dále se guvernér vyjádřil k tomu, jak chce s tímto druhem útoků skoncovat. Podle jeho slov bude důležité založit Národní strategii, která bude pracovat s tím, jak předcházet útokům mířeným na pohlaví či gender daného člověka. Dosavadní strategie by měla platit do roku 2026. Jenže sám vnímá problém v tom, že tyto bezpečností složky nejsou dobře financovány.

„Strategie byla vytvořena, ale tyto barbarské akty mohou stále pokračovat, protože jsme ji dobře nefinancovali. Znamená to, že musíme znásobit naše úsilí… zastavit takové násilí a změnit chování a přístup. Jsme příliš pomalí na všech úrovních,“ dodal guvernér.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články