Kamion v Nizozemsku vjel do pouliční oslavy. Na místě zůstali minimálně tři mrtví, řidiči se jako zázrakem nic nestalo

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
nizozemska policie
Zdroj: JPstock/Shutterstock

Do pouliční oslavy v nizozemském městě Nieuw Beijerland, asi 30 kilometrů jižně od Rotterdamu, vjel v sobotu vpodvečer nákladní automobil. Podle nizozemského deníku Politie na místě zemřeli tři lidé, ještě večer ale média psala o možnosti, že je obětí ještě více.

Podle svědků vůz nejprve několik minut stál opodál davu, řidič seděl uvnitř, nikdo ho ale nepovažoval za nijak podezřelého. Následně se ale nákladní auto rozjelo, sjelo z hráze a najelo přímo do skupiny lidí, jejichž počet nebyl podle Reuters blíže specifikován.

Jelikož ale mnoho lidí zůstalo i pod vozem, dalo se podle médií očekávat, že tři oběti, kterým už záchranáři na místě nedokázali pomoci, nejsou konečným počtem obětí. Akce, která se na místě konala, byla spojena s grilováním a dlouho dopředu ohlášena, policie tak nevyloučila ani možnost záměrného útoku.

Zapojeny i vrtulníky

Na místo po nehodě kromě policistů a záchranářů dorazili také hasiči, kteří se zpod zdemolovaného auta pokoušeli dostat další oběti. Web The Guardian informoval o třech vrtulnících, které převezly do nemocnice vážně zraněné, jeden z mužů musel být při převozu oživován.

Na pomoc byl nakonec přivolán i jeřáb, čím déle ale automobil na místě zůstával, tím menší byla šance pomoci lidem pod ním. Zahraniční deník NL Times pak informoval o tom, že mezi lidmi na místě vládlo zděšení a panika a pro záchranáře bylo prakticky nemožné zjistit, kolik lidí může být zraněno.

Řidič vyvázl bez zranění

Řidič kamionu byl na místě zadržen. Podle policistů se nijak nebránil, byl pouze v šoku a z jeho výpovědí prozatím není patrné nic. Jedná se o šestačtyřicetiletého Španěla, stejně tak vůz má španělskou poznávací značku a patří společnosti  El Mosca.

To kromě snímků dokazuje i prozatímní vyšetřování policie. „V současné chvíli nemůžeme vyloučit žádný scénář,“ uvedly bezpečnostní složky. Na jednu stranu se mohlo jednat o nehodu, vzhledem k šokovému stavu řidiče by to bylo pravděpodobné.

Naproti tomu, v minulosti podobným způsobem proběhla celá řada teroristických útoků. I tito útočníci mohou být následně vlastním jednáním šokováni, předpokládají totiž často, že zemřou spolu s oběťmi. Řidiči kamionu se ale nestalo vůbec nic.

Podle prvního vyšetřování se ale nezdá, že by za sebou mělo najetí automobilu do skupiny osob nechat jakýkoli vzkaz a policie tak prozatím pracuje především s verzí, že šlo o nehodu. Na jakékoli bližší závěry je ale podle zástupců nizozemských úřadů prozatím brzy.

Zdroj: Politie, Reuters, NL Times, The Guardian

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články