Kapitol je chráněný vysokým plotem s ostnatým drátem. Probíhá proces s Trumpem

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Donald Trump
Zdroj: Evan El-Amin / Shutterstock.com

Washington má za sebou tři dny procesu s Donaldem Trumpem. V případě se jedná o to, jestli bývalý prezident Spojených států amerických nese vinu za přepadení Kapitolu svými příznivci. Během něj zemřelo pět lidí, další policisté následky napadení neunesli a spáchali sebevraždu. Více než 140 lidí se zranilo.

První proces se konal za jiných podmínek. Přímo ke Kapitolu chodí místní rodiny s dětmi, vedou zde běžecké trasy nebo se tu chodí do botanické zahrady.

Prostor ale aktuálně střeží řetěz a členové národní gardy, kteří jsou oblečení do maskáčových kalhot a bund a v rukách mají automatické pušky. Místem, kde proudily tisíce příznivců Trumpa, dnes probíhá ostnatý drát.

Své pocity popsala Renné, která bydlí nedaleko Kapitolu

Renné kolem Kapitolu chodí pravidelně se svým psem. „Oplocení je škaredé a vypadá to tady jako ve vězení“, uvedla. „Ještě nedávno to byl otevřený prostor, lidé se tu mohli klouzat z kopce, když napadl sníh. Lidé mají z plotu hodně špatný pocit, působí negativním dojmem a už to není ten krásný prostor, jako býval předtím“.

Samotnou Renné ale nezajímá, co se děje za zdmi Kapitolu. Cítí se zde bezpečně a podle jejího názoru, pokud by byly 6. ledna lépe připravené stráže a další jednotky, plot by tam vůbec nemusel být. Doufá, že plot nakonec zmizí.

Tisíce členů národní gardy zůstalo ve městě poté, co proběhla inaugurace Joea Bidena. V posledních dnech zadržely bezpečnostní složky nejméně dvě osoby, které působily podezřele a měly v držení zbraně nebo munici.

Před Kapitolem dnes nepotkáte Trumpovy odpůrce ani příznivce

Chodí sem běžci, kteří jsou zvyklí na svou obvyklou trasu nebo majitelé psů, kteří zde pravidelně venčí. Uvnitř Kapitolu mezitím probíhá úvodní řeč Jamieho Raskina v procesu s Donaldem Trumpem.

Během svého proslovu prohlásil: „Chování Trumpa si zaslouží ústavní žalobu. Jak chceme zajistit, že vrchní velitel bude chránit a bránit nejen obyvatele, ale i ústavu, když se nepožene k zodpovědnosti prezident, navíc za těchto okolností?“

Myslí si, že Donald Trump jednal záměrně a svým chováním povzbuzoval k násilí. Objevily se zdrcující důkazy, které by měly přesvědčit každého, kdo používá zdravý rozum, že se opravdu jednalo o podněcování.

Autor: Raina TomanováSouvisející články