Německá poslankyně Karin Strenzová zemřela při letu z Kuby. Selhalo jí srdce 

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
karin strenz
Zdroj: Profimedia

Poslankyně Karin Strenzová za vládní stranu CDU zemřela při zpátečním letu z kubánského Varadera do Frankfurtu nad Mohanem. I přes nouzové přistání v Irsku a veškerou snahu zdravotníků se političku nepodařilo oživit. Informoval o tom zahraniční deník Bild. 

K neštěstí došlo ze soboty na neděli. Poslankyně z ničeho nic zkolabovala na palubě letu Condor DE-199. S informací jako první přišel deník Bild, který tvrdil, že se poslankyni udělalo špatně, údajně kvůli srdečním problémům. Ihned po oznámení se posádka rozhodla pro mezipřistání v Irsku. 

„Letadlo dosedlo v 7:36 hodin místního času (8:36 středoevropského času) na menší letiště Shannon na západě země. Lékaři oživovali Strenzovou okamžitě na palubě letadla,“ uveřejnil informace deník The Clare Herald. Po přistání ji ihned měli přepravit do 25 kilometrů vzdálené univerzitní kliniky ve městě Limerick. 

Byla nařízená pitva 

Německá televize ZDF a následně i německá tisková agentura DPA informovaly veřejnost s tím, že poslankyně Strenzová zemřela už v letadle. A jakákoliv pomoc už byla tedy dle jejich vyjádření zbytečná. Policie nařídila i pitvu, která podle informací proběhne v Irsku. 

Let byl podle zahraničních agentur čistě soukromý, při cestě nebyla naplánována žádná politická jednání. Poslankyně Bundestagu ze spolkové země Meklenbursko – Přední Pomořansko se společně se svým manželem měla vracet z Kuby. 

Byla podezřelá z praní peněz 

Její jméno se často v zahraničních médiích skloňovalo především v kauze, při které čelila obvinění z podplácení a praní špinavých peněz z Ázerbájdžánu. Mělo se jednat o aktivity spojené s bývalou sovětskou republikou. 

Politička měla obdržet určitý finanční obnos za lobbistické aktivity v sovětské republice. Veškeré peníze ale přiznala až po uplynutí lhůty na oznámení. Minulý rok policie provedla rozsáhlou kontrolu u celkem 16 bytů i podnikatelských subjektů v Meklenbursku – Předním Pomořansku, Bavorsku a v Belgii i poslanecké kanceláři vBerlíně,“ píše deník Bild. 

Počátkem loňského rolu Bundestag zrušil na žádost vrchního státního zastupitelství z Frankfurtu nad Mohanem Strenzové její poslaneckou imunitu. Prokurátoři v kauze informovali o nejasnostech, že politička CDU a bývalý poslanec CSU stojí za přenosem více jak 100 milionů korun od britských firem na neznámá konta baltských zemí. 

V září politička uvedla, že už v následných celostátních volbách kandidovat nebude. V německém parlamentu působila od roku 2009, následně svůj post obhájila i v letech 2013–2017. Pokaždé dokázala obhájit všech 6 mandátů. 

 Autor: Ivan Glaser



Související články