Kde tankovat po cestě na dovolenou? Vsaďte na Slovinsko, vyhněte se rakouským pumpám

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
benzinka
Zdroj: Shutterstock

Ceny pohonných hmot se sice zvyšují, Česká republika je ale oproti jiným státům stále podprůměrná. Rozdíl mezi našimi a zahraničními benzínkami není takový jako v minulých letech, řada Čechů si přesto dělá předem plány, kde natankovat po cestě na dovolenou.

V oblíbených turistických destinacích v Chorvatsku či v Itálii nejsou ceny benzínu o mnoho vyšší než loni, přesto jsou ale vysoké a lidé vědí, že je třeba mít přehled, protože se dá daleko lépe natankovat po cestě a ušetřit poměrně velké peníze.

V rámci situace na Ukrajině a napětí mezi touto zemí a Ruskem vystoupaly ceny pohonných hmot do výšin a lidé mají strach z toho, že právě tato položka se na jejich dovolené výrazně projeví. Dá se ale chytře ušetřit. Například na Slovinsku jsou ceny oproti jiným zemím nižší.

O 40 % dražší nafta, o třetinu benzín

Z posledních analýz Evropské komise vyplývá, že průměrná cena nafty se v Evropě vyšplhala na více než 47 Kč/l, průměrná cena Naturalu 95 je mírně pod 50 Kč/l.

„Průměrná cena nafty v EU během loňského června byla něco přes 34 korun za litr, litr benzínu stál více než 38 korun. Natural 95 tak v Evropě meziročně zdražil téměř o třetinu, nafta bezmála o 40 procent,“ říká podle tiskové zprávy Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon.

Podle jeho slov sice ceny v Česku výrazně stouply, oproti jiným zemím na tom ale nejsme tak zle. „Ceny benzínu a nafty v Česku jsou ve srovnání s ostatními státy EU podprůměrné. Například v Chorvatsku si český motorista stále připlatí. Dříve to byly 3 až 4 koruny na litru, letos v průměru desetihaléře,“ objasnil Duraković.

Na rozdíl od předchozích let není podle něj výrazně dražší ani Itálie, kde si Češi za litr benzínu v uplynulých letech často připlatili i desetikorunu. Při cestování do zahraničí je přesto třeba si hlídat výhodná místa, kde se dá natankovat o pár korun levněji a s ohledem na dlouhé cesty ušetřit velké částky.

Češi si ceny hlídají

„Příznivé ceny jsou ve Slovinsku, například benzín je zde ve srovnání s tuzemskem o více než 7 korun na litru levnější,“ radí Duraković, který zároveň varuje před předraženým Rakouskem. Pokud si lidé před cestou udělají jasný plán, mělo by se jim podařit ušetřit.

Že Češi situaci sledují, dokazuje i příhoda s benzínkou v Mladé Boleslavi. Tam se dnes ráno podle iDNES vytvořily obrovské kolony poté, co se na ukazatelích před pumpou objevila cena 32,50 za litr. Bohužel pro motoristy se ale brzy ukázalo, že šlo o softwarovou chybu a fronty zase opadly.

Zdroj: Tisková zpráva Axigon, Deník, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články