Kim Čong-un nejeví o Bidena zájem. Američané se s ním snaží spojit zcela bez úspěchu

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
kim cong un
Zdroj: Profimedia

Bílý dům se marně snaží spojit se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, uvedl jeden ze spolupracovníků současného amerického prezidenta Joa Bidena. Podle společnosti Reuters, která o situaci napsala, se jednalo už o několikátý pokus.

Přitom s minulým prezidentem Donaldem Trumpem měl o poznání vřelejší vztahy.

Agentura Reuters přišla s informací, že se Bílý dům pokusil s vůdcem navázat kontakt několikrát, dokonce i několika způsoby. Marně.

„Doposud jsme ale z Pchjongjangu nedostali žádnou odpověď,“ sdělil jeden z úředníků prezidentovy kanceláře.

Příští týden by mělo dojít k uskutečnění cestovního jednání amerických ministrů zahraničí a obrany do Jižní Korey a Japonska.

Jedním z mnoha důležitých bodů by přitom měly být obavy ze severokorejského sílícího jaderného arzenálu, uvedla agentura Reuters.

Nazval ho „gaunerem“

Když se vládní moci chopil současný prezident Biden, mluvil o bezpečném a postupném zjišťování situace po nerozvážných krocích předešlého úřadu Donalda Trumpa.

Jeho některé kroky nazval i bezprecedentním jednáním. Přitom během prezidentských voleb sám tvrdil, že je Kim obyčejný „gauner“ a bude otevřen jakékoliv komunikaci, ale za předpokladu, že se severokorejský vůdce bude schopen domluvit na redukci jaderných zbraní.

Ani Trump nedokázal vůdce obměkčit

Aktuální situace je úplným opakem té, která byla mezi prezidentem Trumpem a vůdcem Kimem. Z počátku Trumpa nazval „choromyslným starcem“, na oplátku ho americký prezident nazval „zvráceným rakeťákem“.

Později se Trump vyjádřil, že vztahy mezi Amerikou a Severní Koreou jsou mnohem lepší. Jenže ani Trumpovi se nepodařilo Kim Čong-una přemluvit k tomu, aby omezil počet svých zbraní.

Jak si povede Bidenova administrativa, není zatím vůbec jasné.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články