Kolik budou norské úřady platit rodičům, kterým odebraly děti? Známe podrobnosti

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
michalakova
Zdroj: Czech News Center / Mária Rušinová / CNC / Profimedia

Dva případy odebrání dětí nyní řeší Evropský soud pro lidská práva. V prvním případě se jedná o ženu, které bylo dítě odebráno hned tři čtvrtě hodiny po porodu. U druhého případu nastala pochybení, protože úřady se nesešly s rodiči odebraných dětí ve slíbeném počtu.

Barnevernet je instituce, která zajišťuje sociálně-právní ochranu dětí, které jsou nezletilé. Úřadoval již v minulosti, a to dokonce v případě českých dětí, které byly matce odebrány v roce 2011.

Poškozené matky navštěvovaly psychology

„To, že mého chlapce mi vzali jen po 43 minutách, téměř žádná matka nemůže přežít,“ uvedla tenkrát psychologům matka, které nikdo nedal na výběr a dítě jí bylo sebráno. Malému synovi je teď dva a půl roku. Norka přitom neměla šanci dokázat, že se může o malého synka postarat.

V porodnici jí pouze dali tablety na zastavení laktace a posléze už nezbývalo nic jiného než odejít domů, sama a bez dítěte. Její příběh je o to smutnější, že jí byla zamítnuta žádost do domova pro matky samoživitelky. Žena měla podle Barnevernetu být závislá na drogách, což se rozhodla vyvrátit.

To, že ženě úřad dítě odebral, je podle Evropského soudu porušení lidských práv. Matka s dítětem byla podle něj v krátkém osobním kontaktu, takže by žena měla dostat odškodné v přepočtu asi 640 tisíc korun.

Žádné peníze jí nenahradí ztracený čas

Matka si přeje pouze jediné: „Mým přáním je, aby můj případ přispěl k tomu, aby se služba sociální péče o děti zlepšovala a zaměřila na to, co je pro rodiny opravdu nejlepší.“

Není to ale jediný případ, který Evropský soud řeší. Rozsudek přišel také v kauze, kdy se jednalo o nucenou adopci. I v tomto případě bude odškodné ve výši 25 tisíc eur.

Českou republikou v roce 2011 otřásl případ české maminky Evy Michalákové, které byly synové odebráni. Matka čelila podezření za týrání, zanedbávání péče o děti a zneužívání. Žádné z obvinění sice nebylo prokázáno, přesto soud nechal chlapce u pěstounů.

Před šesti lety Michaláková přišla o rodičovská práva k dětem, naopak jejich otci byla ponechána. Matka neuspěla ani s odvoláním, takže se v roce 2017 obrátila právě na Evropský soud. Zatím ale není rozhodnuto, jak tato kauza skončí.

„Kdybych mohla něco vzkázat svým synům, řekla bych jim, že je mám hrozně moc ráda a že mi moc chybí. Nic nedokáže nahradit čas, který jsme ztratili,“ přiznala už v minulosti Michaláková. Do případu se mimo veřejnosti zapojili také někteří politici.

Zdroj: Ddagbladet.no, iDnes.cz

Autor: Raina TomanováSouvisející články