Komentář: Volodymyr Zelenskyj přijel na formální návštěvu a choval se tak, jak jej zná celý svět. Neformálně

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: Profimedia

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil na neohlášenou návštěvu do Velké Británie. V rámci návštěvy poděkoval za přislíbené tanky a vyzval Velkou Británii k dodání stíhaček. A opět se choval tak, jak jej svět zná: neformálně.

Tento text je komentářem autora.

V rámci návštěvy Zelenskyj požádal o stíhačky, které mu spojenci zatím odmítají poskytnout. Britský premiér Rishi Sunak dle serveru BBC uvedl, že „nic není mimo stůl“ a tryskáče zůstávají „součástí rozhovorů“.

Británie možná pomůže

Z tiskové konference po jednání ukrajinského prezidenta s britskou vládou vyplynulo, že Británie nejspíše Ukrajině pomůže a vyslechne volání Zelenského, který již dříve prohlásil: „Máme svobodu, dejte nám křídla, abychom ji chránili.“

Dle informací BBC ministr obrany Ben Wallace dostal za úkol, aby zjistil, která letadla může Británie poskytnout.

Zelenskému se při jeho návštěvě britského parlamentu dostalo vřelého přivítání a dlouhého aplausu. Během svého proslovu jmenovitě poděkoval Borisi Johnsonovi. „Borisi, sjednotil jsi ostatní, když se to zdálo absolutně, absolutně nemožné – děkuji ti,“ řekl na adresu bývalého premiéra.

Na tiskové konferenci pak mluvil po boku britského premiéra, a když přišla řada na dotazy, ukázal opět svůj neformální přístup, když objal reportérku BBC.

Neformální prezident jako symbol lidskosti

„Zdravím vás, pane prezidente. Děkuji Vám, že jste přijel. Moc ráda bych vás objala, ale nesmím,“ řekla poměrně svérázně reportérka ukrajinské odnože BBC.

Běžný politik by se nad tímto pousmál či by to přešel mlčením. Zelenskyj je však známý svým neformálním přístupem, kdy si na tiskových konferencích běžně sedá k novinářům. I přesto však svou reakcí překvapil.

„Proč? Přijďte a obejměte mě,“ odzbrojil reportérku prezident svou odpovědí a vyšel jí naproti, aby dodal svým slovům váhu.

A právě tohle je největší síla ukrajinského prezidenta, kterého si váží světoví politici i lidé po celém světě. Bývalý herec, který se stal prezidentem, by si mohl hrát na něco, čím není. Funkce prezidenta mu to v podstatě dovoluje a umožňuje. Ale on nechce.

A zase ten svetr

Je to skoro až úsměvné, že symboly doby se stávají svetry. Zatímco v Čechách se symbolem boje proti pandemii onemocnění covid-19 stal červený svetr Jana Hamáčka, tak na Ukrajině je symbolem zelený svetr Zelenského.

Od prvních chvil, kdy začala ruská invaze, vystupuje ukrajinský prezident ve stejném outfitu, který sestává z vojenských kalhot a zeleného vojenského svetru.

Nesundal ho ani při návštěvě samotného krále Karla III. v Buckinghamském paláci nebo při návštěvě amerického prezidenta Joea Bidena. Jindy by jeho oblečení spustilo vlnu kritiky, ale v tomto případě by se spíše lidé pozastavili nad tím, že se převlékl.

Zelenskyj jako by tím vysílal jasný signál, že zůstává tím stejným mužem, jakým býval. A svět ho takového chce a uznává.

Zdroj: BBC, Seznam Zprávy, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články