Princ zabil největšího medvěda v Evropské unii. Ekolog popsal znepokojivé okolnosti

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
medved hnedy
Zdroj: Marek Podhora / MAFRA / Profimedia

Emanuel, princ z Lichtenštejska, podle informací, které poskytla ČTK, zastřelil v Rumunsku největšího medvěda. Povolení ale měl k zabití jiné medvědice.

Ta podle zpráv měla být agresivní, na rozdíl od statného samce, kterému bylo 17 let a k lidem se ani nepřiblížil. Případ řeší rumunská policie.

V Rumunsku je lov medvědů zakázaný, princ dostal výjimku

Jak uvedl Gabriel Paun, který patří do rumunského ekologického spolku Agent Green, medvědu Arthutovi bylo 17 let a byl to největší medvěd v Rumunsku. Možná i v Evropské unii.

Svědkem nešťastné události měl být hajný, který zrovna procházel revír ve středorumunské župě Covasna. Lov medvědů je přitom v Rumunsku zakázaný.

Lichtenštejnský princ ale dostal výjimku. Žije v Rakousku na rodném hradě. Povolení dostal na zabití agresivní medvědice, která byla podezřelá z útoku na lidská obydlí a zemědělské budovy.

Útoky se měly odehrát již loňský rok, jak uvedlo Sdružení proti továrnám na zvířata (VGT) v Rakousku. Ministr životního prostředí Tánczos sice potvrdil vydání povolení k odstřelu zvířete, neuvedl však, pro koho je.

Paun získal jméno držitele povolení od místní loveckého spolku

„Je jasné, že princ sem nepřijel vyřešit problém, který trápil vesničany, ale aby zabil medvěda a získal největší trofej, kterou si může pověsit na zeď,“ uvedl Paun.

Šéf místní policie potvrdil, že věděli o zastřelení medvědice. Místo ní ale našli zabitého samce. Případ se nyní vyšetřuje jako možné pytláctví.

Princ Emanuel se k případu zatím nevyjádřil, k zastřelení medvěda přitom došlo již v březnu. Uvedl pouze, že „chová respekt k přírodě“, což se s jeho konáním neslučuje.

V Rumunsku žije asi 6 000 medvědů hnědých. Je to místo asi pro 60 % veškeré jejich populace v Evropě. V posledních letech se zvyšuje počet informací o tom, že se medvědi dostali do blízkosti lidí a ohrožují je.

Rozpory mezi ochránci přírody a místními obyvateli jsou na denním pořádku. Někteří by si přáli zrušit zákaz odstřelu, proti tomu ochránci namítají, že bude lepší zlepšit opatření, aby spolu medvědi i lidé mohli žít klidněji.

Autor: Raina TomanováSouvisející články