Královna Alžběta II. schůzi parlamentu nezahájila. Zastoupil ji princ Charles

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
kralovna alzbeta II
Zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Britská královna Alžběta II. měla v úterý zahájit novou schůzi britského parlamentu. Od roku 1963 ale poprvé na schůzi chyběla, a to kvůli zdravotním komplikacím, které ji poslední dobou trápí.

Panovnici je již 96 let a tak není divu, že už to s jejím zdravím není jako dříve. Královna má podle dostupných informací problémy s pohyblivostí, na ceremoniálu při zasedání parlamentu ji tak zastoupil její syn princ Charles. Ten uvedl legislativní program vlády. Schůze se konala před oběma komorami Westminsteru.

Po konzultaci s lékaři královna uznala, že bude lepší zůstat doma

„Královna má nadále občasné problémy s pohyblivostí a po konzultaci se svými lékaři se neochotně rozhodla, že se zítřejšího (úterního) zahájení zasedání parlamentu nezúčastní,“ píše se v prohlášení Buckinghamského paláce. Rozhodnutí o tom, že královna nebude přítomna, ale přišlo pouze 24 hodin před projevem.

Že se královna nezúčastnila ceremonie, byl výjimečný stav. Zatím totiž chyběla jen dvakrát, a to v letech 1959 a 1963, z důvodu těhotenství. Jinak za své vlády, která trvá již 70 let, vystoupení nevynechala. Zdravotní komplikace si ale nevybírají.

Cílem britské vlády musí být posílení ekonomiky

Její proslov tak musel přednést její syn a následník trůnu Charles, uvedla Česká televize. Zúčastnil se také vnuk královny princ William, který je druhý v linii nástupnictví a nastoupil by na trůn v případě, že by Charles z nějakého důvodu převzít korunu nemohl.

V Británii běžně taková parlamentní schůze trvá asi jeden rok. Mezi dvěma schůzemi je ale přestávka, která většinou trvá asi tři týdny. Během celých 12 měsíců se pak jedná o návrzích zákona a vláda pak při zahájení nové schůze představuje plány ohledně legislativy na celé další období, připomíná server iDNES.

Britská vláda chce posílit ekonomiku a také zvýšit pomoc rodinám. To považuje za správné také princ Charles. Uvedl také, že je přímo nutnost snížit inflaci, nebo bude nutné přejít na „levnější a bezpečnější“ zdroje energie. Celou debatu pak můžete sledovat také na BBC.

Zdroj: BBC, iDNES, Česká televize

Autor: Raina Tomanová



Související články