Kritik Kremlu Alexej Navalnyj byl po příletu z Německa zadržen na moskevském letišti. Původní místo přistání bylo změněno

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
alexej navalnyj
Zdroj: Profimedia

Opoziční aktivista Navalnyj se posledních pět měsíců zotavoval v Německu z otravy novičokem, ze které viní režim Vladimíra Putina. Kreml otravu vůdce opozice opakovaně popřel. Po návratu do vlasti byl okamžitě zatčen ruskou policií.

Vězeňská služba uvedla, že byl Navalnyj zadržen pro mnohonásobné porušení podmínečného propuštění a podmínek podmíněného trestu odnětí svobody. Bude držen ve vazbě, dokud v jeho případě nerozhodne soud.

Zatčení v Rusku? Nemožné, uvedl Navalnyj před odletem do vlasti

Alexej Navalnyj se rozhodl Berlín opustit z vlastní vůle. Po nedělním nástupu na moskevský let v Berlíně řekl Navalnyj k otázce na možnost zatčení po návratu do Ruska: „Je to nemožné – jsem nevinný muž.“ O tom, že Navalnému hrozí po návratu do Ruska okamžité zatčení, informovala ruská vězeňská služba už ve čtvrtek.

Příznivci Navalného a novináři se sešli na letišti Vnukovo, kde mělo letadlo přistát. To nakonec přistálo na letišti Šeremetěvo. Na původně plánovaném místě přistání se mezitím shromáždily desítky příznivců i členové Navalného štábu.

Skupina OVD-Info uvedla, že na letišti Vnukovo bylo zatčeno nejméně 50 lidí. Letiště vydalo prohlášení, že k odklonu letu došlo kvůli epidemiologickým obavám.

Zatčenému opozičníkovi hrozí až 3,5 roku vězení

„Jsem šťastný, že jsem přiletěl. Tady jsem doma,“ řekl Navalnyj novinářům hned po příletu. Následně byl při pasové kontrole zadržen a odveden policisty.

Jeho žena Julija, Navalného mluvčí a právník kontrolou prošli. Advokátka Olga Michajlovová serveru meduza.io sdělila, že Navalnyj je v tranzitní zóně, kam není povolen vstup.

Ruská vězeňská služba na představitele opozice a kritika Putinova režimu vydala zatykač už koncem prosince. Navalnyj se podle nich vyhýbal povinné kontrole kvůli podmíněnému 3,5letému trestu za zpronevěru.

Úřady ho také obvinily, že zneužil peníze ze svého fondu na boj proti korupci. Šlo údajně o asi 105 milionů korun.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články