Kvalita spermií podle nové studie klesá. Nejen kvůli všudypřítomným plastům se mužská plodnost zhoršuje

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
muzska plodnost
Zdroj: Shutterstock

Vědci z univerzit v Londýně a Kodani vydali v časopise Environment International novou studii o zhoršující se plodnosti mužů. Podle ní se na této tendenci z běžných látek nejvíce podepisují plasty, dioxiny a paracetamol.

Vědci testovali v moči stovky mužů v Dánsku přítomnost 29 chemikálií a ve své studii předkládají porovnání, jak se znečišťující látky, se kterými jsme v denním kontaktu, podepisují na mužské plodnosti.

Spermií ubývá

Tým vědců pod vedením Andrease Kortenkampa (Brunel University, Londýn) a Hanne Frederiksen (Rigshospitalet, Kodaňská univerzita) vysledoval, že nejvíce plodnost ovlivňují plasty, zejména bisfenol A (BPA) a jeho náhražky (BPS, GMP), dále polychlorované dioxiny a jiná změkčovadla (ftaláty), některé parabeny a paracetamol, který se běžně vyskytuje v lécích proti bolesti.

„Podle odhadů výzkumníků je mediánová hladina těchto škodlivin, které jsou muži vystaveni, zhruba dvacetkrát vyšší než hladina, která už je považována za rizikovou. V některých případech vědci naměřili až stonásobné překročení limitu,“ uvádí web ČTK.

Jed, který je skoro všude

Bisfenol A se využívá při výrobě polykarbonátů, a ty se využívají při výrobě například CD a DVD, kojeneckých lahví, barelů na vodu, sportovních pomůcek, plastových příborů, dóz na potraviny, ale také ve stomatologii, stavebnictví, elektronice nebo medicíně.

Používá se také pro výrobu termocitlivých papírů, na které se tisknou například některé jízdenky, účty v obchodech nebo stvrzenky v bankomatech.

Různí vědci se poklesem mužské plodnosti zabývají již přes 30 let a nynější studie doplňuje v současnosti již známé škodlivé jevy, které se na kvalitě spermií podepisují, jako je nezdravá a nevyvážená strava, kouření nebo stres. Dle dostupných informací zveřejněných ve výzkumu z roku 2017 dochází o pokles plodnosti u mužů snižováním počtu spermií až o 50 %, a to za méně než 40 let.

Evropští muži jsou nejvíce postižení

Největší problémy se objevují v ekonomicky nejvyspělejších zemích, uvádí profesor Pierre Jouannet z Pařížské univerzity Reného Descartese.

„Vzhledem k významu spermií na mužskou plodnost a lidské zdraví je tato studie pro vědce a zdravotní úřady po celém světě naléhavým varováním,“ cituje web ČT24 Hagaje Levina z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, který výzkum v roce 2017 vedl.

Zdroj: Le Monde, Science Direct, Oxford Academic, ČTK, ČT24

Autor: Veronika Holcová



Související články