Kyjev odsoudil jednadvacetiletého ruského vojáka. Za zabití civilisty dostal doživotí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vadim shishimarin
Zdroj: Profimedia

Za zabití civilisty ukrajinské soudy odsoudily k doživotí ruského vojáka Vadima Šišimarina. Proces v Kyjevě byl od začátku ruské invaze prvním, který pojednával o válečných zločinech. Jednadvacetiletý seržant se k činu přiznal a trest přijal.

Voják byl shledán vinným z toho, že 28. února z vozu vojenského auta vystřelil na civilistu, kterého ranou usmrtil. Jednal tak na rozkaz jiného okupanta. K události došlo ve vsi Čupachivka na severovýchodě Ukrajiny. Ukrajinský muž Oleksandr Šapulin zemřel na místě.

V pátek u soudu projevil Šišimarin emoce, řekl, že je mu jeho činu líto a že neměl v úmyslu zabíjet. „Byl jsem v té situaci nervózní. Nechtěl jsem zabít,“ řekl s tím, že jednal na základě příkazu, který dostal od nadřízeného. Na doživotní trest pak podle BBC reagoval s pláčem.

Vdova požadovala doživotí

Byla to právě vdova po zesnulém civilistovi, kdo požadoval na soudech pro Šišimarina doživotí. „Jestli Šišimarina vymění, a to i za naše obránce z Mariupolu, nebudu proti, budu pro,“ dodala podle ČT24. Nakonec ale pro Šišimarina soudy určily nejvyšší možný trest odnětí svobody.

Rusové přitom ještě před odsouzením mladého vojáka slibovali, že se o něho postarají. Mluvčí prezidenta Vladimira Putina řekl, že se bude Moskva snažit všemi způsoby Šišimarina z vazby dostat. „Samozřejmě nás zajímá osud našeho občana,“ prohlásil Dmitrij Peskov.

„Osud každého ruského občana má pro nás prvořadý význam,“ tvrdil mluvčí. Žádná snaha ale kromě slov projevena nebyla. Je tak podle médií dost možné, že ruští vojáci ztratí víru ve vlastní stát, změní se morálka v armádě a Rusko se bude potýkat s dalšími problémy.

87 životů z bombardování Desny

Rusové už několikrát předvedli, že jsou při svých útocích nelítostní. Neřeší, zda zabíjí vojáky, nebo civilisty. Ačkoli na začátku války tvrdil Putin, že civilisty jeho země z násilí vynechá, brzy předvedl, že šlo o velkou lež. Naposledy ukrajinský prezident Zelenskyj informoval o bombadování obce Desna.

Nálet, který Rusko v minulém týdnu proti vesnici provedlo, si vyžádal celkem 87 životů. Řada civilistů ale zahynula i při bombardování Mariupolu, při zasažení místního divadla, nebo v Buči, kde byl masakr doposud pravděpodobně největší.

Kromě zabíjení Rusové také rabují domy, ničí vše, co jim přijde do cesty, znásilňují ženy. Je proto velmi pravděpodobné, že proces s jednadvacetiletým vojákem nebyl zdaleka poslední a že za válečné zločiny se bude dříve či později Rusko muset zodpovídat.

Zdroj: BBC, iRozhlas, iDNES, CNN Prima NEWS, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články