Kyjev se raduje z dobytí Chersonu. O Moskvu nemáme zájem, říká Zelenskyj

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
dobyti chersonu
Zdroj: Profimedia

Koncem minulého týdne informovalo několik zahraničních serverů o tom, že Cherson se vrací zpět do rukou Ukrajinců. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba město prohlásil za osvobozené, napsal v pátek například server Ukrinform.

Ukrajinské jednotky vstupující do ulic města. Lidé vycházející ven s žlutomodrými vlajkami. Přesně tak to vypadalo po osvobození ve městě, které bylo dříve okupováno Rusy. Sociální sítě se začaly plnit snímky a záběry radujících se obyvatel, kteří vítají ukrajinské vojáky jako osvoboditele.

„Ukrajina právě získává další důležité vítězství a dokazuje, že cokoliv Rusko řekne nebo udělá, Ukrajina vyhraje,“ napsal na twitteru ukrajinský ministr vnitra.

Třetí velký ústup

Stažení Ruska z Chersonu je během války už třetím velkým vítězstvím Ukrajiny. Jde totiž o třetí ústup ruských jednotek. Už v březnu byly moskevské síly vyhnány z předměstí hlavního města Kyjeva a Ukrajinci je postupně vytlačili z města. Ze severovýchodní oblasti Charkova pak byli Rusové vytlačeni v září, připomíná iDNES.

Podle informací zahraničního serveru BBC se během ústupu řada ruských vojáků utopila v řece Dněpr. Někteří pak stále zůstávají skryti ve městě a ukrajinské jednotky po nich nyní pátrají.

Prezident Zelenskyj se k celé situaci vyjádřil na svých sociálních sítích a také v rozhovoru pro Kyiv Post. „Ve svém posledním projevu Zelenskyj prohlásil, že ukrajinské síly, které znovu dobyly město, našly důkazy o dalších válečných zločinech ze strany Ruska,“ uvedlo médium na svém twitteru.

Zelenskyj dorazil do znovudobytého města

V pondělí dopoledne dorazil do Chersonu sám prezident Volodymyr Zelenskyj. „Postupujeme,“ řekl Zelenskyj při svém projevu na náměstí v dobytém městě. „Jsme připraveni na mír, na mír pro celou zemi,“ doplnil podle zahraniční agentury Reuters.

Dodal, že je nadšený z toho, jak lidé reagují na osvobození města. Podle jeho slov je jasně znát, že emoce obyvatel Chersonu nejsou falešné. Novinářům pak podle Novinek řekl, že Ukrajina nemá žádný zájem o dobytí Moskvy. „Nemáme zájem o území jiné země,“ prohlásil.

Zdroj: Ukrinform, BBC, Twitter, iDNES, Novinky, Reuters

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články