Kyjev stále odolává. Domobrana je ale spíše časovaná bomba

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Kyjev
Zdroj: Profimedia

Už je tomu deset dní, kdy ruská armáda vstoupila na území Ukrajiny. Jeden z jejích hlavních cílů je hlavní město Kyjev. Ten ale nátlaku nepřátelských vojsk i nadále odolává. O situaci ve městě promluvil reportér a šéfredaktor Aktuálně.cz Josef Pazderka.

Ruská armáda i nadále pokračuje ve svém vpádu na Ukrajinu. Na letecké bombardování se připravuje Lvov, pod palbou zůstává Charkov či Mariupol. Útočí se přirozeně i na Kyjev, hlavní město ale prozatím nepřátelským jednotkám odolává.

Kyjev je stále ukrajinský

„Kyjev je ze severní a z východní strany obklíčen ruskými vojáky a je odříznut od zbytku země. Jediná přístupová cesta vede z jihu,“ vysvětluje pro Aktuálně.cz reportér Josef Pazderka.

Noc z pátka na sobotu byla v ukrajinském hlavním městě klidná a tichá. Ráno se však opět rozezněly sirény, které upozorňují obyvatele na možné bombardování. Metropole ale útokům stále odolává.

Obyvatelé raději nevycházejí

„Infrastruktura funguje relativně dobře. Město stále žije. Je tady elektřina, je tady teplo, je tady i datový signál. To všechno funguje. Byť lidí tady ve městě vidíte strašně málo,“ nastínil život ve městě serveru Aktuálně.cz jeho šéfredaktor.

„Je to město duchů. Nevidíte tu lidi, kteří by vycházeli na ulici. Ty kdysi živé bulváry plné aut a běžného života jsou úplně pusté,“ doplnil.

Domobrana je spíše hazard

Kromě policie a armády brání Kyjev také místní domobrana. Podle reportéra to však není ideální stav. „To nejsou vycvičení lidé, jsou to velmi vystrašení lidé. Mají brokovnice a pistole. Chovají se velmi neorganizovaně a jsou velmi podráždění,“ popsal Pazderka.

Členové ukrajinské domobrany jsou většinou vyzbrojeni svými vlastními zbraněmi, na která mají povolení. Obvykle se tak jedná o lovecké pušky či osobní pistole. Používají ale také podomácku vyrobené útočné prostředky, jako například Molotovovy koktejly.

Prezident zůstává

Ve městě by měl být i nadále přítomen prezident země Volodymyr Zelenskyj. Jeho přesná poloha však známá není, a to z důvodu jeho bezpečnosti.

Už před několika dny byla zveřejněna zpráva, že do země přišla soukromá milice známá jako Vagnerova skupina, jejíž úkolem je právě atentát na ukrajinskou hlavu státu.

Zdroj: iDNES, TN.cz, Aktuálně.cz

Autor: Markéta MladáSouvisející články