Letošní Grammy jsou rozdány. Prestižní ceny si odnesla spousta nováčků

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
grammy award
Zdroj: Kathy Hutchins / Shutterstock.com

Silk Sonic, Jon Batiste nebo Olivia Rodrigo. Pokud vám tato jména nic neříkají, zbystřete. Jedná se totiž o nejlepší umělce 64. ročníku udílení hudebních cen Grammy za rok 2021.

Po předávání filmových cen jsou rozdány i nejznámější ceny hudební.

Trevor Noah, který večerem provázel, se poučil z velmi diskutovaného oscarového večera, a hned v úvodu večera divákům řekl: „Dnes večer se bude hrát hudba, budeme předávat ceny, poslouchat, tančit a o nikom neřekneme nic ošklivého.“

Známí neznámí

Hned dvě sošky si odneslo uskupení Silk Sonic. Jejich skladba Leave the Door Open získala Grammy v kategorii nejlepší nahrávka a píseň roku.

Umělci ze Silk Sonic ale pro veřejnost nejsou žádnou novinkou, jedná se o spojení R&B zpěváka Bruna Marse a rappera a zpěváka, který si říká Anderson Paak. Jejich spojení je na scéně nové, začali spolu skládat hudbu v roce 2021 a hned zabodovali.

„Opravdu se snažíme ze všech sil zůstat pokorní, ale v hudebním průmyslu se tomu říká, že jsme (se všemi) čistě zametli,“ žertoval Paak a dodal, že „pití je dnes večer na Silk Sonic“.

Multiinstrumentalista s nejlepším albem

Pětatřicetiletý Afroameričan Jon Batiste není na hudební scéně nováčkem, akademie si ho ale všimla až nyní a rovnou jej nominovala v 11 kategoriích. Muž mnoha talentů si odnesl Grammy za album roku s názvem We Are a za nejlepší videoklip k písni Freedom.

Album s nádechem jazzu a R&B je na poslech velmi pestré. Batiste je klavírista a doprovází se skoro ve všech skladbách. Velmi efektivně využívá sborové pasáže a další nástroje a tvoří netradiční kompozice, které se ale velmi dobře poslouchají.

Kategorie album roku byla jako každý rok plná slavných jmen. Batiste převálcoval konkurenci, jako je Justin Bieber, Billie Eilish, Kanye West, Tony Bennett a Lady Gaga nebo Taylor Swift, a pokorně si odnesl zaslouženou sošku.

Objev roku

Mladičká zpěvačka Olivia Rodrigo oslovila akademii a vedle ceny za objev roku si odnesla cenu i za nejlepší popový sólový výkon a nejlepší popové vokální album s názvem Sour.

Devatenáctiletá umělkyně je známá spíš jako herečka, svůj první hit nazpívala teprve vloni a okamžitě si jej všimla hudební veřejnost. Píseň slavila úspěch jak u kritiky, tak i komerčně a není divu, že jej ocenila i Národní akademie hudebního umění a věd. Je tedy jasné, že o Olivii ještě hodně uslyšíme.

Hořkosladké vítězství

Na letošním udílení zabodovala i skupina Foo Fighters. Tři sošky za nejlepší rockový výkon (Making a Fire), nejlepší rockovou píseň (Waiting on a War) a nejlepší rockové album (Medicine At Midnight) si skupina nepřevzala osobně. Vzhledem k nedávnému tragickému úmrtí jejich bubeníka se skupina slavnostního večera neúčastnila.

„A teď jsem měl uvést vystoupení Foo Fighters, ale kvůli tragickému úmrtí bubeníka Taylora Hawkinse tu bohužel s námi nemohou být,“ uvedl Trevor Noah vzpomínku na všechny muzikanty a osobnosti spojené s hudebním průmyslem, jež nás v loňském roce opustili.

Zelenskyj promluvil

Aby na galavečeru promluvil také ukrajinský prezident, si přály už moderátorky oscarového večera, těm se však přání nesplnilo.

Zato pro Grammy prezident předtočil vzkaz a během večera tak zazněla slova: „Naplňte ticho vaší hudbou. Naplňte ho dnes, abyste vyprávěli náš příběh. Podporujte nás jakýmkoliv způsobem, jakým můžete. Jakkoli, ale nebuďte zticha.“

Jedna soška pro Česko

I tentokrát hudební akademie ocenila i české hudebníky.

Grammy za nejlepší aranžmá, nástroje a zpěvy putuje Českému národnímu symfonickému orchestru za skladbu To the Edge of Longing, kterou nahrál pod vedením Vince Mendozy.

Zdroj: Grammy, iDNES, Novinky

Autor: Veronika Holcová



Související články