Lidé v Číně na mnoha místech protestují proti krutým lockdownům. Policie se nebojí použít násilí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
korona cina
Zdroj: Robert Way/Shutterstock

V Číně nedále pokračují kruté lockdowny, které mají bránit šíření koronaviru. Lidé se ale v posledních několika týdnech silně bouří a dochází k nepokojům, které musí potlačovat policie. V některých případech se dokonce hovoří o výzvách k rezignaci vůdce Si Ťin-pchinga.

Podle CNN se lidé v nedávné době bouřili minimálně v 16 městech, kde se pořádaly demonstrace upozorňující na krutost lockdownů a požadující nejen jejich ukončení, ale také změny ve vedení země. „Naše stanice prozatím zaznamenala 20 protestů probíhajících v minimálně 16 městech,“ informuje server.

Například v Šanghaji vyšly o víkendu do ulic stovky osob, které se sešly na Urumqi Road. Demonstranti si zde připomínali oběti požáru v Sin-ťiangu, kde uhořelo deset lidí v domě, který byl údajně zablokován proticovidovou karanténou, píše iDNES.

Lidé protestovali ale i v Pekingu a Nan-ťingu, kde zvedali nad hlavy bílé nepopsané listy papíru jako znak nesouhlasu s cenzurou v zemi, uvádí Aktuálně.

Policejní zásahy

Ve velkých městech proti demonstrantům zasahuje čínská policie. Jedná se například o Peking, Šanghaj nebo Kanton. V Pekingu policisté zajišťují především promenádu na břehu řeky Liang-ma, kde poblíž diplomatické čtvrti v neděli demonstrovaly stovky lidí.

V některých případech se policie podle serveru The Guardian nebojí použít ani násilí. Právě na Urumqi Road, kde lidé truchlili za oběti požáru, došlo k útoku policie na civilisty, při kterém byl dokonce do krve zbit jeden z přítomných novinářů, popisuje CNN Prima NEWS.

Protesty zachycuje i několik videí zveřejněných na sociálních sítích. I pod nimi se lidé kriticky vyjadřují k vedení země a požadují ukončení krutých lockdownů, které zbytečně připravují lidi o život.

„Při požáru zemřelo 10 lidí. Ve výsledku možná budeme mít nakonec více mrtvých na podobné případy než na samotný covid,“ napsal pod video jeden z uživatelů. Není to přitom jediný případ, kdy kvůli lockdownu někdo zemřel. CNN například popsala jak se staršímu otci udělalo zle, a tak mu jeho blízcí zavolali záchranku. Ta se k muži dostala až zhruba po hodině. Údajně byly problémem právě bariéry kolem jednotlivých domů.

„Protestujeme proti omezování lidských práv. Chceme, aby s námi nebylo zacházeno jako s odpadem, který se musí někam odklidit. Požadujeme ukončení krutých lockdownů,“ shrnul význam protestů podle Reuters jeden ze studentů protestujících na univerzitě v Nan-ťingu.

Zdroj: CNN, The Guardian, Reuters, Aktuálně, CNN Prima NEWS, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články