Čína slibuje rozvolnění, místo toho ale zavádí další přísná opatření. V souvislosti s covidem přiznala tři mrtvé

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
cina covid
Zdroj: IHOR SULYATYTSKYY/Shutterstock

Ve většině zemí už se koronavirová situace zlepšila, pandemická opatření se rozvolnila. Někde ale stále platí přísná nařízení a v Číně má covid stále nulovou toleranci. Čísla nakažených v zemi rostou a minulý týden došlo k dalším přísným uzávěrám.

Čína přiznala první tři úmrtí v souvislosti s koronavirem za poslední půlrok, informuje agentura Reuters. V neděli přibylo podle České televize téměř 27 tisíc případů. I proto došlo k dalším opatřením, proti kterým se obyvatelé země bouří.

Svými přísnými lockdowny je Čína známá. Už v minulosti jich proběhlo několik, vedly ale jen k mírnému zlepšení situace. Bez nich by nicméně podle CNN zemřely miliony lidí. Nadále se jimi místní úřady snaží dál proti šíření pandemie bojovat. Uzavřeny zůstávají školy i další veřejná místa v hlavním městě.

Nejasná situace

Čína začala poslední týdny některá opatření rozvolňovat, naději ale nedala lidem na dlouho. Poté, co úřady přiznaly úmrtí tří osob v souvislosti s covidem, došlo opět k přísným uzávěrám. V Pekingu tím pádem opět situace ochromila místní podniky.

„Úřady nám řekly, že to bude na 3 dny. Potom se to prodloužilo o další tři dny a nakonec o další. Samozřejmě, že jsme z toho frustrovaní,“ postěžoval si přes plot jeden z mužů v karanténě pro server Sky News.

„Situace v Pekingu je velmi nejasná. Někteří lidé si v soukromí stěžují, že úřady dělají něco jiného, než co oznamují. Vysocí představitelé říkají, že rozvolňují, ale ta opatření jsou v praxi vlastně ještě přísnější,“ říká zpravodajka České televize Barbora Šámalová.

„Když se někde objeví pozitivní případ, tak se karanténa týká jen obyvatel toho konkrétního domu, a nikoli celého bloku, jako tomu bylo dříve. Kontakty kontaktů nakažených už nemusejí do karantény, takže ten řetězec se zkrátil,“ popsala.

Nicméně i tak se stalo podle agentury Bloomberg přesně to, čeho se obávali investoři. Situace v zemi je stále nestabilní, stát je na tom špatně i ekonomicky, kvůli pandemickým opatřením jsou na tom velmi zle nejen jednotliví lidé, ale také firmy a obchodníci.

Některá zařízení zavádějí vlastní opatření

Kromě toho, co nařizují úřady, se také některé instituce odhodlaly k vlastním nařízením. „Protože případů narůstá, a to nejen v hlavním městě, ale napříč celou Čínou, tak některé školy, firmy a úřady v Pekingu v tichosti zavádějí vlastní opatření. Stává se tak, že školy často na pár dnů zavřou,“ přiblížila Česká televize.

Podle BBC pak například některé obchody a centra upravují státem nastavená pravidla. Nejčastěji se to týká nutnosti prokázání se PCR testem, který podle úřadů nesmí být starší než 72 hodin. Mnohdy si ale centra dobu sama upravují a požadují po zákaznících test starý nejvíce 24 hodin.

Zdroj: Reuters, Česká televize, CNN, BBC, Sky News, Bloomberg, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články