Liz Truss vyměnila ministry financí. Má historicky nejméně důvěry ze všech premiérů Británie

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
liz truss
Zdroj: Profimedia

Britská premiérka Liz Truss vyměnila ministra financí. Funkce dle CNN zbavila Kwasiho Kwartenga a jeho nástupcem se stal Jeremy Hunt. Na tiskové konferenci pak podle zahraničního webu BBC také oznámila, že nebude dále usilovat o zastavení zvýšení daně z příjmů firem, o kterém rozhodla předchozí vláda.

Truss byla některými politiky kritizována od svého nástupu do funkce premiérky, protože od samého začátku slibovala snižování daní. To ale mohlo vést podle odborníků i ke krizi celé země. Svým novým prohlášením ale politička částečně zmírnila své ekonomické plány.

Ty byly v minulých týdnech nazývány mini rozpočtem a podle České televize otřásly důvěrou voličů, ale také konzervativních poslanců a finančních trhů. Truss nakonec uznala svou chybu. Nadále chce ale pokračovat v tom, co dělá, a stále méně konzervativců ji v tom podporuje.

Truss potřebuje čas

Podle nového ministra financí potřebuje Británie především ekonomickou stabilitu, Truss ale potřebuje čas na to, aby se jí podařilo této stability docílit. Uvedl to v rozhovoru pro zahraniční web BBC. Podle bývalého ministra ale změnou lidí ve funkci příliš času nezískala, jak uvedl i na svém twitteru.

„Myslím, že to, co země nyní chce, je stabilita. Truss je premiérkou ani ne pět týdnů. Myslím, že voliči její práci posoudí u voleb,“ prohlásil Hunt, podle kterého je na soudy brzy. I tak se ale potýká Truss s obrovskou nepřízní voličů, podle průzkumu agentury Ipsos má dokonce historicky nejmenší podporu ze všech premiérů v zemi.

Některé daně se nejspíš zvýší

Vlnu nevolí odstartoval minulý týden bývalý ministr financí Kwasi Kwarteng, který představil nové plány. Ten hájil některé daňové škrty a tvrdil, že jeho práce zlepší konkurenceschopnost Británie. I na základě jeho slov se následně libra propadla vůči dolaru na nejnižší úroveň od roku 1985 a úroky za vládní dluhopisy vyskočily na 4,1 procenta, píše iDNES.

„Jaký je smysl v tom, že lidé na snížení daně z příjmu ušetří sto liber, když jim měsíční splátky hypoték vyskočí o dvě stě liber a jejich ranní kafe bude o třicet pencí dražší?“ okomentoval možné dopady vládního plánu nejmenovaný zdroj z vládní administrativy.

„Premiérka tyto chyby uznala, a proto jsem tady já,“ říká nový ministr financí Hunt. Podle jeho slov se v budoucnu daně zvyšovat nebudou tak moc, jak se předpokládalo, ale některé z nich se alespoň minimálně zvýšit budou muset.

„Dnes jsem zajistila ekonomickou stabilitu. Nový ministr Jeremy Hunt sdílí moji vizi nízkých daní a ekonomického růstu. Uvědomujeme si nicméně, že kvůli potížím na trzích musíme tuto vizi naplnit jiným způsobem,“ řekla Truss v pátek podle webu The Guardian na dotaz, zda je stále jako premiérka Británie důvěryhodná.

Zdroj: BBC, CNN, The Guardian, iDNES, Česká televize, Twitter, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články