Maďarská prezidentka vetovala zákon mířený proti homosexuálům. Zachovala se správně, reagují Češi

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Katalin Novakova
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Maďarská prezidentka Katalin Nováková vetovala návrh zákona, podle kterého mělo být uzákoněno donášení na stejnopohlavní páry vychovávající společně děti. Její krok byl médii označen za nezvyklý, poprvé od roku 2010 se totiž stalo, aby se vymezila proti zákonu, který je zásadní pro tamního premiéra Viktora Orbána.

Maďarsko nedávno jednalo o zákoně, který zakazuje šíření jakékoli homosexuální tematiky na školách pro děti do 18 let. Jelikož se jedná o diskriminaci sexuálních menšin, Evropská komise se rozhodla zemi zažalovat.

Česko se k žalobě nepřipojilo, což prezident Petr Pavel zkritizoval.  „Můj osobní názor je, že jsme se připojit měli. Co vedlo vládu k tomu, že se toho zřekla, na to se musím premiéra zeptat,“ uvedl. Návrhem zákona, který Nováková vetovala, Orbánova vláda opět dokázala svůj negativní postoj vůči menšinám.

K žalobě jsme se připojit měli, myslí si politici

Ačkoli se Česko k žalobě na Maďarsko nepřipojilo, podle řady politiků to byla velká chyba. Důvodem odmítnutí mělo být to, že se ČR chystá na předsednictví Visegrádské čtyřky.

„V případě připojení by bylo Česko jedinou zemí V4, která by se připojila,“ uvedl pro Deník N mluvčí Fialova kabinetu Václav Smolka.

„Maďarský Parlament do směrnice o ochraně oznamovatelů vložil možnost nahlašování LGBT rodin. K porušování práv nelze mlčet. I proto oba naši ministři podpořili připojení ČR k žalobě EK proti Maďarsku (diskriminační zákon o LGBT+). Mrzí mě, že nebyla dostatečná podpora k jejímu podání,“ uvedla na svém twitteru Markéta Pekarová Adamová.

Připojení k žalobě schvaloval také Ivan Bartoš, který se k problému vyjádřil už začátkem dubna na svém facebooku. Ten připomněl, že 12 států žalobu podpořilo.

Naopak podle Tomia Okamury je to, že se Česko k žalobě nepřipojilo, naprosto v pořádku.

„Maďarsko čelí žalobě Evropské komise kvůli předloni schválenému zákonu, který zakazuje jakoukoli prezentaci homosexuality a děl s ní spojených ve školách pro děti do 18 let. Souhlasím s Orbánem! V roce 2020 nechal Orbán do dodatku k ústavě zapsat, že ‚otec je muž, matka žena‘. A jak jinak? Souhlasím!“ napsal na facebooku.

A sledující a voliči SPD jeho slova podpořili. „Konečně se to někdo nebojí říct nahlas. Naprostý souhlas,“ uvedla paní Andrea. „Souhlasím, myslím že tohle by mělo být navždy samozřejmostí,“ uvedl uživatel Petr.

Nováková se zachovala správně

Češi na sociálních sítích ale na veto reagují spíše kladně. Maďarská prezidentka se nejen podle zástupců vládní koalice zachovala správně.

„Vychovávat děti v milující duhové rodině není nic špatného. Neexistuje tedy důvod takové rodiny komukoliv nahlašovat. Krok maďarské prezidentky považuji za naprosto správný,“ napsal například Vít Rakušan.

Maďarská prezidentka má víc odvahy než naše vládní parta,“ píše na twitteru například pan Ladislav. „Aspoň někdo má ve vysoké maďarské politice částečný rozum,“ komentuje veto pan Jiří.

Zdroj: Přehledně24, Novinky, Deník N, Facebook, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články