Maďarsko zablokovalo další finanční pomoc Ukrajině. Prezident Pavel to označil za problematické chování

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Viktor Orban
Zdroj: Profimedia

Maďarsko v úterý zablokovalo vyplacení další části vojenské pomoci Evropské unie určené Ukrajině. Částku ve výši 500 milionů eur, což je v přepočtu zhruba 11 miliard korun, by podle této země měla EU využít jinde. V současné době jsou údajně peníze potřeba například na Balkánu nebo v severní Africe.

„Maďarsko nesouhlasí s tím, aby EU spolu s dalšími existujícími nástroji využívala EPF pouze pro Ukrajinu, protože to neumožňuje poslat dostatečné finanční prostředky na prosazování zájmů EU v jiných oblastech,“ uvedla tisková služba maďarské vlády podle Reuters.

Podle maďarského serveru Index Ukrajina zařadila největší maďarskou banku OTP mezi sponzory války, proto se země rozhodla přistoupit k blokaci financí.

Pavel rozhodnutí kritizuje

Český prezident Petr Pavel rozhodnutí Maďarska veřejně zkritizoval. Podle jeho slov jde o „problematické chování, které by člen NATO a Evropské unie dělat neměl“, píšou Novinky.

Maďarsko od začátku války patří ke státům, které pomoc Ukrajině odmítají. Neposkytlo Ukrajině žádné zbraně ani vojenskou techniku, opakovaně také kritizuje evropské sankce proti Rusku.

Kritika Orbána

Česká veřejnost svými reakcemi v diskuzích i na sítích silně kritizuje maďarského premiére Viktora Orbána. „Orbán je zločinec a ruský kolaborant. V zájmu EU je nemít takové členy, jakým je Maďarsko, takže by bylo vhodné je minimálně odstavit na druhou kolej,“ napsal například v komentářích na Seznam Zprávách pan Pavel.

„Orbán působí, že by se rád stal součástí postsovětského svazu. Jde o vlhký sen politiků zemí, které opouští mladí a vzdělaní lidé. A tyhle politické vykopávky jsou voleny důchodci a lidmi, kteří kvůli jazykové nevybavenosti čtou jen místní tisk. Smutné,“ komentuje v diskuzi na iDNES zprávu uživatelka Lenka.

Zdroj: Reuters, Novinky, Index, Seznam Zprávy, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články