Mám rád Hitlera, prohlásil Kanye West. Je mi ho líto, je to idiot, vzkázal mu přeživší holokaustu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
kanye west
Zdroj: Profimedia

V poslední době se Kanye West projevil svými antisemitistickými výroky několikrát. Naposledy minulý čtvrtek řekl něco, co se mnoha lidí dotklo. V rozhovoru s šiřitelem konspiračních teorií Alexem Jonesem totiž chválil Adolfa Hitlera. Dočkal se negativních reakcí a Elon Musk mu dokonce pozastavil účet na twitteru.

Westův účet byl pozastaven poté, co se na něm objevily obrázky svastiky spojené s Davidovou hvězdou, u kterých podle BBC dokonce rapper prohlásil, že je spojuje se svou volební kampaní na prezidenta USA. „Ye znovu porušil naše pravidlo o podněcování k násilí. Jeho účet proto bude dočasně zablokován,“ citují Muskova slova Novinky.

„Na Hitlerovi vidím i dobré a pozitivní věci. Já osobně miluju všechny. Každý člověk zkrátka něco přinesl, obzvláště pak Hitler. Židovská média v nás vyvolávají pocit, že nacisté a Hitler nepřinesli světu nic hodnotného. A mezitím se ve světě děje to, co se děje,“ uvedl West v rozhovoru, který byl později zveřejněn i na twitteru.

S jeho slovy se necítil komfortně ani sám moderátor pořadu, uvádí časopis RollingStone. „Jeho láska k Hitlerovi trochu zavání fetišismem,“ řekl dokonce. Slova Kanyeho Westa se dotkla i amerického prezidenta Joe Bidena, který se k věci vyjádřil na svých sociálních sítích.

„Chtěl bych jen ujasnit několik věcí: Holokaust se stal. Hitler byl démonická postava. A naši političtí představitelé by místo toho, aby mu poskytovali platformu, měli na antisemitismus upozorňovat a odmítat ho všude, kde se skrývá. Mlčení je spoluvina,“ uvedl.

Je mi ho líto, je to idiot

Kanye West se kromě zablokování účtu a kritiky od prezidenta USA dočkal výrazných protestů i ze strany uživatelů sociálních sítí, ale také lidí, kteří si holokaustem prošli. Slova rappera se jich velmi silně dotkla a vzkazy mu tak poslali i prostřednictvím rozhovoru pro Sky NEWS.

Například Martin Stern, který přežil hned dva koncentrační tábory, ve vysílání prohlásil: „Je to strašné. Skoro je mi ho až líto, je to idiot. Možná si vysloužil respekt jako rapper, to mu ale nedává právo říkat takové věci. To, že jste dobří v jednom oboru, z vás nedělá Boha ve všem.“

Ke slovům rappera se vyjádřilo také mnoho lidí přímo na twitteru pod zveřejněným videem s jeho rozhovorem. „Kanye West obviňuje ze svých špatných obchodů celou židovskou komunitu. Vychvaluje vražedného Hitlera, protože je zřejmě nespokojen se svými smlouvami. Neskutečné,“ napsal jeden z uživatelů.

„A to ho stále konzervativci podporují? Vždyť doslova prohlásil, že má rád Hitlera,“ rozčiluje se další. Reagoval tím na informaci serveru The Guardian, podle které nedávno Kanye West společně s Donaldem Trumpem povečeřeli.

Jiná sledující zase doplňuje: „Právě jsem přijela z Budapešti, kde jsem si prohlédla dojemný památník bot litých ze železa. Ty představují boty, které židovští muži, ženy a DĚTI byli nuceni zout těsně předtím, než byli zastřeleni. Prosím, nenechte Westa dál šířit nesmysly, které doposud řekl.“

Zdroj: Twitter, RollingStone, BBC, Novinky, YouTube, Sky NEWS, The Guardian

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články