Putin se omluvil Izraeli za výroky o Hitlerovi. Ruské ministerstvo zahraničí ale přilévá benzín do ohně

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vladimir putin
Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin se omluvil za výroky o Hitlerovi, které před několika dny prohlásil jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ten se nechal slyšet, že jsou Ukrajinci nacističtí, ačkoli je Zelenskyj napůl Žid. Hitler byl totiž podle jeho slov také židovské krve, ale v jeho konání mu to nijak nebránilo.

Kromě komentáře o Hitlerovi také Lavrov minulý týden prohlásil, že právě Židé jsou sami největší antisemité. Jeho slova byla podle Novinek okamžitě odsouzena izraelskými politiky, kteří za ně žádali omluvu. „Takový komentář je neodpustitelný a skandální. Hrozný historický omyl, za který očekáváme omluvu,“ řekl tamní ministr zahraničí Jair Lapid.

Nečekaná omluva od Putina některé lidi zaskočila. Izraelský premiér Naftali Bennett omluvu přijal a poděkoval za ni. Dodal, že si cení očištění Židů a doufá, že se nebude podobná věc opakovat. Lavrov totiž podle jeho slov udělal z obětí holokaustu doslova jeho viníky.

Přilévají benzín do ohně

Lavrov není jediným, kdo v tomto ohledu proti Izraeli v nedávnu vystupoval s krutými tvrzeními. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová uvedla, že izraelští žoldnéři spolupracují s ukrajinským plukem Azov, který je podezírán z neonacismu.

„Řeknu něco, co politici v Izraeli, kteří nyní kují svou informační kampaň, nebudou pravděpodobně chtít slyšet. Možná budou mít zájem. Izraelští žoldáci stojí prakticky bok po boku s ozbrojenci z Azova na Ukrajině,“ dodala s tím, že Azov je považován za neonacistickou jednotku.

Na sociálních sítích se minulý týden objevily fotografie s izraelskými veterány. Pod nimi se píše, že pomáhají na Ukrajině v bojích proti Rusku, to ze snímku není ale nijak prokazatelné. „Chceme poděkovat celému izraelskému národu, izraelské vládě za to, že nám pomohli, zatímco můžeme bojovat proti Rusům v této těžké válce,“ říká v příspěvku jeden bojovník v hebrejštině s ukrajinským přízvukem.

Spekulace, spekulace, spekulace

Do ukrajinských mezinárodních legií se údajně měla přidat skupina Izraelců, kteří jsou ochotni proti ruským jednotkám bojovat. Jde ale pouze o spekulace založené na informaci, že někteří Izraelci se narodili na Ukrajině a mají dvojí občanství. Cítí tak vůči své zemi jistou povinnost.

Izraelská média též uvedla, že právě Izraelci zřídili na Ukrajině středisko ke cvičení ukrajinských vojáků a pomáhají jim ve zdokonalování jejich bojových technik. Úřady obou zemí o tom ví, ale rozhodly se prý celou situaci neřešit a přivřít nad ní oči.

Jeruzalém se po vypuknutí invaze snažil vystupovat neutrálně. Jenomže poté, co Rusové ukázali svou krutost, začali útočit na civilisty, a nakonec ještě mluvit o Židech jako o těch, kteří mohou za holokaust, postavila se země na stranu Ukrajiny. A výroky ruského ministerstva zahraničí pravděpodobně ničemu nepomohou.

Zdroj: BBC, iDNES, Seznam Zprávy, Novinky, Pressident of Russia, Twitter, The Times of Israel

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články