Mark Ruffalo: Válka na Ukrajině je dar. Biden by měl přestat strašit lid a přemýšlet o přechodu k zelené energii

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
mark rufallo
Zdroj: Profimedia

Americký herec Mark Ruffalo považuje podle svých slov válku na Ukrajině za dar. Environmentální aktivista to uvedl v rozhovoru na stanici MSNBC. Joe Biden by měl podle něj v lidech vyvolávat méně strachu a hovořit spíše o tom, jaký vliv bude mít válka na přechod k zelené energii.

Nezávislost na fosilních palivech je podle herce něčím, co USA, a vlastně celý svět, potřebují už dlouho. Podle webu Republic World označil herec dokonce celou věc za bezpečnostní zájem země. Velká většina Američanů s ním ale nesouhlasí a v otázce energetické koncepce zůstávají obyvatelé USA rozděleni.

Mark Ruffalo je čtyřiapadesátiletý americký herec, který je známý i díky takovým blockbusterům, jako jsou filmy Avengers. V minulosti hrál třeba v romantických komediích jako Letuška 1. třídy nebo Přes noc třicítkou. Za roli ve filmu Děcka jsou v pohodě byl nominován na Oscara.

Ruffalo v rozhovoru řekl, že válku na Ukrajině by měl Biden naplno využít, on ale místo toho mluví pouze o negativních vlivech konfliktu a v lidech vyvolává pouze strach. Dokonce i na svých sociálních sítích se herec k situaci vyjádřil, fanoušci si ale podle komentářů rozhodně nemyslí, že by byla válka darem.

Biden by měl využít situace

„Toto je okamžik, který by měl prezident naplno využít. Strach lidí, jejich znechucení válkou a cenami energií by měl proměnit na jasný vzkaz americkému lidu, že teď přišla ta pravá chvíle na přechod,“ uvedl Ruffalo.

Podle herce je používání fosilních paliv dlouhodobě neudržitelné, proto volá po změně. „Zajistíme tím naši národní bezpečnost. Budeme k tomu Bidena neustále tlačit. Toto je dar pro prezidenta a podle nás ho přijme,“ řekl o válečném konfliktu, který trápí miliony lidí.

S hercem podle CNN Prima NEWS souhlasil i ředitel Fondu na ochranu prostředí Kevin Johnson. „Naše vojenské základny po celé naší zemi jsou závislé na elektrické síti stejně jako naše domovy… Jaderná energie je klíčovou technologií, nicméně instalace solární technologie spolu s bateriemi pomůže zvýšit naši odolnost v národní bezpečnosti,“ nechal se slyšet.

Jaderná energie je nebezpečná

Ruffalo dále podotkl, že do celého konceptu by rozhodně neměla být zahrnuta jaderná energie. Ta je podle jeho slov nejen drahá, ale také nebezpečná. „Mohla by pomoci k přechodu na čistou energii, ale voda, vítr, slunce a geotermální energie jsou mnohem levnější a bezpečnější. Dlouhodobě navíc vytvoří mnohem více pracovních míst,“ vysvětlil.

Američané jsou ale ohledně jeho názorů skeptičtí. Průzkumy z poloviny dubna ukazují, že 31 procent lidí by dalo přednost fosilním palivům, 29 procent naopak upřednostňuje obnovitelné zdroje, 20 procent je pro kombinaci obou. Průzkum také zjistil, že 44 procent Američanů považuje energetickou situaci ve Spojených státech za velmi vážnou.

Ať už nakonec dopadne celá věc jakkoli, je jasné, že svým prohlášením o daru v souvislosti s válkou na Ukrajině své fanoušky Ruffalo nepotěšil a získal si řadu kritiků, kteří sice rozumí jeho slovům, přesto ale míní, že měl podat své myšlenky úplně jinak.

Zdroj: Instagram, MSNBC, Republic World, FOX NEWS, CNN Prima NEWS

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články