Šéf Světové zdravotnické organizace: Válka na Ukrajině je rasistická, konfliktům v Etiopii se takové pozornosti nedostává

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Tedros Adhanom Ghebreyesus
Zdroj: Profimedia

Válka na Ukrajině je v posledních dnech logicky tématem číslo jedna snad na všech zpravodajských serverech. To se ale nelíbí některým lidem, a to včetně šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse, který prohlásil, že je nadřazování války nad ostatní témata rasistické.

Svět by měl podle jeho slov řešit veškeré válečné konflikty na celém světě stejně. To, že se spor mezi Ruskem a Ukrajinou nadřazuje jiným, je podle jeho slov vrcholem bezohlednosti. Dokonce naznačil rasismus, protože například jeho rodné Etiopii se tolik pozornosti nedostávalo.

Podle Ghebreyesuse je jasné, že válka na Ukrajině se řeší více především proto, že jsou v ní angažovaní běloši. Ve svém projevu, ve kterém se věnoval především zdravotnictví, zmínil mimo jiné podle CNN Prima NEWS i pochybnosti o tom, jestli svět opravdu věnuje stejnou pozornost černošským a bělošským životům.

Jen zlomek globálního znepokojení

Válka nikdy není veselým tématem, jenomže podle šéfa WHO se řeší krize na Ukrajině v obrovském měřítku, zatímco zbytek válečných konfliktů týkajících se ve velkém černošského obyvatelstva tvoří jenom zlomek globálního znepokojení.

Zmínil, že nedostatek pozornosti se věnuje například Etiopii, Jemenu, Afghánistánu a Sýrii. „Zatímco my mluvíme, lidé umírají hlady,“ řekl bývalý etiopský ministr zdravotnictví a zahraničí. Připustil sice, že válka na Ukrajině se týká celého světa, i tak ale je podle něj její vnímání rasistické.

„Někteří jsou si rovnější než jiní,“ dodal. Zkritizoval také média, která se podle jeho slov věnují ve velkém dokumentování války na Ukrajině, ale nedávají dostatečnou pozornost zvěrstvům v Etiopii, o kterých v současné době svět téměř nic neví. Podle jeho slov jsou v této zemi lidé například upalováni zaživa.

Konflikt mezi etiopskou vládou a Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontou začal v listopadu roku 2020. Boje si od té doby vyžádaly životy tisíců lidí. Podobně jako na Ukrajině navíc musely miliony osob opustit svou domovinu. Ghebreyesus několikrát zdůraznil, že přesto se o Etiopii téměř neví.

Podobné názory zveřejnil i Héctor Bellerín

Tvrzení, že je válka na Ukrajině rasistická, nedávno do světa vypustil i fotbalista Héctor Bellerín, jak jsme psali zde.

„Je celkem těžké sledovat, že se o tuto válku zajímáme více než o ostatní. Nevím, jestli je to tím, že jsou nám Ukrajinci blíže, případně tím, že nás konflikt může přímo ovlivnit jak ekonomicky, tak z hlediska uprchlíků,“ cituje Španělova slova ze sociálních sítí CNN Prima NEWS.

„Je rasistické zavírat oči před jinými konflikty a zaujmout takovýto postoj. Odráží to nedostatek empatie k mnoha ztraceným životům v dalších konfliktech. Upřednostňujeme ty, které jsou blízko nás,“ nechal se slyšet.

Slova o rasismu ale svět považuje v obou případech za velmi silná, zbytečná a neadekvátní a neuctivá k celé situaci.

Zdroj: CNN Prima NEWS, The Guardian, Euro News, Přehledně24, Deník N

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články