Mexická policie našla 12 mrtvých těl pohozených vedle silnice. Zřejmě se jednalo o členy sebeobranné skupiny

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
policie mexiko
Zdroj: Shutterstock

Mexická police našla ve státě Veracruz u pobřeží Mexického zálivu dvanáct mrtvých těl pohozených u polní silnice. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Nohy a ruce obětí byly svázané. Mrtví byli pravděpodobně členy tzv. sebeobranných skupin.

Podle místních médií nalezla policie dvanáct těl v obci Las Choapas, která leží zhruba 360 kilometrů jižně od přístavního města Veracruz, hlavního města stejnojmenného mexického státu.

Mexické kartely a sebeobranné skupiny

Veracruzské ministerstvo bezpečnosti v prohlášení uvedlo, že oběti byly popraveny a nejspíše šlo o členy tzv. sebeobranných skupin.

Sebeobranné skupiny fungují v místech, která jsou ovládána mexickými drogovými kartely a tamní vládě se v nich nepodaří situaci dostat pod kontrolu.

Tyto skupiny se tu pak samy snaží zajišťovat a dohlížet na pořádek, což vede ke sporům mezi nimi a zločineckými organizacemi.

Jak ale upozorňuje agentura Reuters, podle analytiků některé „sebeobranné skupiny“ naopak spolupracují s drogovými kartely a ostatními zločineckými gangy výměnou za zbraně a ochranu.

Vláda tak často sebeobranné skupiny obviňuje z toho, že jsou sami násilnickými zločineckými organizacemi.

Guvernér Veracruzu Cuitlahuac Garcia řekl, že v některé ze sebeobranných skupin došlo k rozpadu, což podle něj vede k násilí.

„Výhružky a nařčení mezi nimi zapříčinily konfrontaci, která má takovýto nešťastný důsledek,“ prohlásil, čímž naznačil, že za vraždami nejspíš stojí konflikty mezi jednotlivými členy sebeobranných skupin.

34 tisíc vražd

Některé části Mexika jsou stále ovládány drogovými kartely, což má za následek stupňující násilí.

Země se dlouhodobě řadí k zemím s největším počtem vražd v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Konkrétně bylo za poslední rok v Mexiku zabito 34 523 osob, což činí skoro 95 vražd každý den.

Autor: Petr HejčlSouvisející články