Modrá obrazovka smrti v novém systému Windows 11 zčerná. Změna vyvolává paniku už teď

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
modra smrt windows
Zdroj: dennizn / Shutterstock.com

Říká se jí modrá smrt a děsí snad každého člověka, který někdy pracoval s počítačem. Jakmile se vám na monitoru objeví jen modrá obrazovka s bílým písmem, je jasné, že je zle. Obvykle jde totiž o chybu softwaru, která znamená ztrátu všech dat.

Měli bychom jí ale stále říkat modrá smrt? Nový operační systém Windows 11 totiž po více než 30 letech změní tradici a poruchu bude hlásit obrazovka černá. Ačkoli ještě stále technologický gigant slovně nepotvrdil, že nebude možnost si barvu nastavit, na obrázcích zveřejněných společností je pouze jedna.

Nový operační systém představil Microsoft 24. června. Uživatelům disponujícím systémem Windows 10 jej nabízí až do poloviny roku 2022 zdarma, ostatní si jej musí zakoupit. Právě černá obrazovka smrti je uživateli nejvíce diskutovaným tématem.

Pokusili se vyjít uživatelům vstříc

V roce 2012 byl představen operační systém Windows 8, který byl po sedmičce velkým zklamáním. Nové, tak trochu tabletové menu, uživatele nezaujalo, a proto byl v roce 2016 Windows 10 výrazně pozměněn.

Nicméně ani tak si nezískal tolik respektu jako předešlé systémy, a Microsoft proto slíbil, že se pokusí ze svých chyb poučit a udělat nový operační systém pro fanoušky uživatelsky přívětivější.

Jenže poučila se společnost skutečně? Možná napravila své chyby z předešlých systémů, ovšem aby se neřeklo, připravila si tentokrát novinku v podobě černé-modré smrti. Vypadá to, že firma vždy musí přijít s něčím, co uživatele zaskočí.

Je to prý kvůli emocím

K novému vzhledu problémů s počítačem se vyjádřila celá řada fanoušků na Twitteru. Většina z nich není ze změny nadšená, ovšem podle jiných přináší černá obrazovka i své výhody.

Tou první je fakt, že bílé písmo se na černé obrazovce čte daleko lépe než na původní modré. Ovšem to spoustu lidí příliš nevytrhne, protože stejně nebudou tušit, co chybové hlášky znamenají.

Jiný fanoušek zase tvrdí, že je černá obrazovka spojena s negativními emocemi a člověk si tak ihned uvědomí, že se něco stalo. Ovšem jelikož je pojem „modrá smrt“ už tak nějak ustálený, hodně uživatelů si s pocitem smutku a bezmoci spojí i staré barevné rozložení.

Zdroj: metro.co.uk

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články