Robot s lidským vzezřením vytváří strašidelné autoportréty. Víme, proč jsou tak znepokojivé

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ai Da
Zdroj: Profimedia

První robotické autoportréty na světě, namalované androidem zvaným Ai-Da, byly odhaleny na nové výstavě umění v Londýně. Překvapivě přesné obrazy zpochybňují roli umělé inteligence v lidské společnosti a myšlenku, že umění je výhradně lidským rysem.

Ai-Da je robotický umělec v životní velikosti poháněný umělou inteligencí. Díky počítačovým algoritmům, které napodobují inteligenci lidí, mohou roboti malovat, vyřezávat, mrkat, mluvit a dělat gesta.

Dlouhá léta práce

Robot je navržen tak, aby vypadal a choval se jako lidská žena. Její hlava a trup vypadají jako figurína. Ai-Da nosí různé šaty a paruky, i když ji dvojice odhalených mechanických paží prezentuje jako robota.

Tým programátorů, robotiků, odborníků na umění a psychologů z Oxfordské univerzity v Anglii strávili dva roky vývojem robota, který zvládne velké množství činností. Robotka je pojmenována po Adě Lovelaceové, průkopnické anglické matematičce, která je považována za jednu z prvních počítačových programátorek.

V minulosti se díla, která Ai-Da vytvořila, skládala pouze z abstraktních obrazů založených na složitých matematických modelech. Její první výstava vynesla přes jeden milion dolarů. V minulosti také zvládla přednést svůj vlastní TEDx Talk.

Nyní se však Ai-Da pokusila vytvořit něco, co je považováno za první autoportréty vytvořené robotem. Tři z těchto robotických selfie byly vystaveny v Muzeu designu v Londýně v rámci expozice s názvem „Ai-Da: Portrét robota,“ která bude přístupná až do konce srpna.

Výstava s myšlenkou

„Tyto obrázky mají znepokojovat,“ řekl majitel muzea Aidan Meller pro deník The Guardian. „Výstava vyvolala spoustu otázek. Například tu, kam směřuje náš život? Jaká je naše lidská role, pokud se toho dá tolik nahradit díky technologiím?“ dodal Meller.

Samotná robotka se pro vytvoření autoportrétů nerozhodla sama. Od svých tvůrců dostala pokyny k tomuto umění a zvládla ho na výbornou. Ai-Da ve skutečnosti není sebevědomá, nemá city ani není stále na živu, ale podle Mellera je skvělé pozorovat, jak moc se technologie posunula.

Načasování výstavy během pandemie covid-19 je prý také nesmírně relevantní, uvedl jeden ze zaměstnanců muzea. „Za poslední rok jsme měli všichni tak důvěrný vztah k technologii, takže je opravdu dobrý čas na to přemýšlet, kam se dostaneme za pár let,“ dodal.

Tvůrci robotky Ai-Da doufají, že nás existence robotů přiměje více přemýšlet o roli technologie v našem každodenním životě.

Zdroj: The Guardian, LiveScience, Twitter

Autor: František Olša



Související články