Monetův obraz dalším terčem aktivistů. Tentokrát na umění v Postupimi vychrstli bramborovou kaši

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
postupim_monet
Zdroj: AFP PHOTO /HANDOUT/LAST GENERATION/ Profimedia

Monetovy Kupky sena se staly dalším terčem vandalů. Pár dní po útoku v londýnské National Gallery si aktivisté z Letzte Generation vybrali pro své protesty obraz francouzského impresionisty Clauda Moneta Les Meules, který je vystaven v galerii Barberini v německé Postupimi.

Letzte Generation je aliance aktivistů z ekologického hnutí s cílem využít občanskou neposlušnost k vynucení opatření německé a rakouské spolkové vlády proti klimatické krizi.

Sami o sobě prohlašují, že jsou poslední generací, která ještě může zastavit kolaps naší společnosti. Tváří v tvář této realitě bezostyšně přijímají vysoké pokuty, trestní oznámení a odnětí svobody.

Vandalismus opět v galerii

V neděli 23. října dva aktivisté ze skupiny Letzte generation, muž a žena, na obraz Clauda Moneta Les Meules ze slavné série Kupky sena vychrstli každý jednu plechovku bramborové kaše. Útok v galerii Barberini v německé Postupimi se nejspíš inspiroval podobným útokem v Londýně.

I v tomto případě aktivisté překročili ochranné ohraničení před obrazem, vylili na něj konzervu, přilepili se lepidlem ke stěně pod obrazem a začali svůj projev o klimatu a k dopadům globálního oteplování.

Protesty proti klimatické katastrofě

„Lidé umírají hlady, lidé mrznou, lidé umírají. Jsme v klimatické katastrofě. A vše, čeho se bojíte, je rajčatová polévka nebo bramborová kaše na obraze. Víš, čeho se bojím? Obávám se, že věda nám říká, že v roce 2050 nebudeme schopni uživit své rodiny,“ říká aktivistka Mirjam Herrmann, která se protestu zúčastnila.

„Pokud je zapotřebí obraz s rozlitou bramborovou kaší nebo rajčatovou polévkou, aby si společnost připomněla, že používání fosilních paliv nás všechny zabíjí, tak jí dejme bramborovou kaši na obraze,“ pokračuje v polemice skupina Letzte Generation na svém twitteru.

U příspěvku se také dočkala několika stovek reakcí, které čin vesměs odsuzují. „Účel neospravedlňuje prostředky, když prostředky škodí samotnému účelu. Vaše hloupé činy slouží pouze k vašemu sebevyjádření,“ stojí v jednom z kritických komentářů.

„Vaše cíle jsou skvělé, ale způsob provedení je na h***o. Jediní, komu tím ubližujete, jsou obyčejní lidé,“ píše další z komentujících.

Poškozená galerie vydala prohlášení

Muzeum Barberini vydalo prohlášení, že vzhledem k tomu, že obraz je zasklený, bezprostřední konzervační průzkum ukázal, že nebyl nijak poškozen. Cena poničeného obrazu je odhadována na více než 2,5 miliardy korun, píší Novinky.

Loni členové Letzte Generation uspořádali před budovou Reichstagu v Berlíně hladovku na protest proti nedostatku politické akce kvůli klimatické nouzi. Začátkem tohoto roku se přilepili na některé z nejfrekventovanějších německých dálnic, připomíná další aktivitu skupiny list The Guardian.

Zdroj: Letzte Generation, Twitter, YouTube, Novinky, The Guardian

Autor: Veronika HolcováSouvisející články