Morgan Freeman se vymezil proti označení Afroameričan a oslavám Měsíce černošské historie. Černošské dějiny by se podle něj měly připomínat pořád

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Morgan Freeman
Zdroj: Profimedia

Americký herec a režisér Morgan Freeman se nedávno nechal slyšet, že takzvaný Měsíc černošské historie, který se v USA pravidelně slaví, považuje za urážku. Protiví se mu prý také to, že ho někteří lidé označují za Afroameričana.

Měsíc černošské historie se slaví pravidelně každý únor a připomínat má úspěchy lidí černé pleti a jejich odvahu. To se ale Freemanovi nelíbí. A stejně tak by uvítal, aby o něm lidé nemluvili jako o Afroameričanovi.

Je to hrubá urážka

„Měsíc černošské historie je pro mě hrubá urážka. Chcete snad říct, že černošským dějinám je vhodné vyhradit pouze jeden jediný měsíc?“ nechal se slyšet v rozhovoru pro The Sunday Times.

A stejně tak se vymezil proti označení Afroameričan. Podle jeho slov se dříve říkalo černochům všelijak, dnes je ale výraz Afroameričan ten jediný správný. A to je prý nesmysl.

„Uráží mě to a neztotožňuji se s takovým označením. Co to vlastně má znamenat? Afrika není žádný stát, je to kontinent stejně jako Evropa. To označení je zcela nesmyslné,“ cituje jeho slova server The Guardian.

Alespoň si nahraje na oběť a chudinku

S výroky Freemana lidé na internetu souhlasí a oslavují ho svými komentáři jako hrdinu, který si nikdy nehrál na oběť rasismu. „Já ho mám rád jako herce, ale je to především chytrý chlap, který ví, o čem mluví,“ píše na facebooku pan Adam.

„Má sice pravdu, ale většina lidí ho stejně neposlouchá. Raději si budou stěžovat, křičet, hádat se, nikdo ale nebude hledat žádné řešení. Přitom by stačilo vnímat Freemanovy názory,“ myslí si paní Silvie.

„Já rozhodně souhlasím s tím, že tenhle speciální měsíc pro černé by měl být zrušen. To, čeho tito lidé dosáhli, není jen na oslavu jedním měsícem, to by se mělo oslavovat každodenně,“ napsal na twitteru uživatel Rex.

Zdroj: The Times, The Guardian, Facebook, iDNES, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články