Mount Everest zmařil další životy. Víme, zda je mezi nimi i Čech

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
horolezec smrt
Zdroj: Mumemories/Shutterstock.com

Hora Mount Everest si vyžádala po několika letech další lidské životy. V Nepálu k nejvíce neštěstím docházelo před pandemií, kdy horu vyhledávalo mnoho horolezců.

Cestu organizovala společnost Seven Summits Trek, ta se k aktuálnímu případu vyjádřila: „Ve středu zemřeli dva horolezci,“ řekl agentuře AFP Šerpa Mingma z již zmíněné společnosti. Informuje o tom iDnes.cz

Na hoře zemřeli dva muži. První je švýcarský horolezec Abdul Waraich, ten podle Šerpa Čhang Dava ze společnosti Seven Summit Trek padl na samém vrcholu hory vyčerpáním a umřel. Podle dostupných informací s největší pravděpodobností podcenil své síly.

Druhý umřel náhle v táboře

Následně podal veřejnosti krátké vyjádření i na jedné ze sociálních sítí. „Poslali jsme za ním další dva Šerpy s kyslíkem a jídlem, bohužel ho nemohli zachránit,“ vysvětlil později na instagramu.

Druhým mrtvým je pětapadesátiletý Američan Puwei Liu, který došel k takzvanému Hillaryho schodu. Jenže kvůli špatné sněhové viditelnosti a vyčerpanosti musel sestoupit o něco níže. Ve středu pak zcela náhle zemřel v jednom z tamních táborů.

„V roce 2019 zemřelo na svazích Everestu jedenáct horolezců, z toho nejméně čtyři úmrtí jsou připisována přelidnění trasy. V jediný den se k vrcholu z nepálské a tibetské trasy snažilo dostat 354 lidí,“ píše iDnes.cz. Těla dvou zesnulých mužů se zatím nepodařilo snést dolů.

Počty mrtvých se Nepál snaží co nejvíce snížit mimo jiné i tím, že zvýšil poplatek na vstup na horu. Ale horolezci musí doložit i potvrzení, že před vstupem na Mount Everest podstoupili důkladné cvičení v oblastech s nadmořskou výškou vyšší než 6 500 metrů. Pokud je špatné počasí, na horu nikoho nepouští a omezen je i počet horolezců, kteří v jeden čas mohou na horu stoupat.

Nepál dává povolení více lidem

Minulý rok sezonu překazila koronavirová situace všude ve světě. Nepál ale letos povolil ze svých tvrdých opatření, a to i přesto, že péče o pacienty ve výškách je velmi náročná. „Nepál vydal povolení k výstupu pro tuto sezonu 408 lidem, což je více než v roce 2019, kdy jich bylo 381,“ píše iDnes.

V několika předcházejících týdnech muselo být evakuováno ze základního tábora na hoře něco kolem 30 lidí. U tří z nich se následně prokázala nemoc covid-19. Na Mount Everestu už o život přišlo bezmála 311 lidí.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články